Reklama

Chodziła sobie

29.05.2005
Czyta się kilka minut
Podczas trzech długich, majowych dni chodziła sobie Pamięć po Europie i reszcie świata. Zaglądała do małych miast, które wtedy zostały wyzwolone, maszerowała w zwartym szyku ulicami stolic, zatrzymywała się pod pomnikami, spotykała się na cmentarzach i w grupkach demonstrantów przed niektórymi ambasadami. Niby ta sama, a w każdym miejscu trochę inna, w kilku miejscach inna zupełnie. Nawet jeżeli ogarnęła grupę dawnych towarzyszy broni, to każdy z nich inaczej wszystko zapamiętał, coś innego było dla niego najważniejsze, najpiękniejsze lub najbardziej bolesne...
T

Tak to sobie chodziła Pamięć siódmego, ósmego i dziewiątego maja, bo nawet wspólnej daty nie udało się ostatecznie ustalić.

Miesiące

Uzmysłowiłam sobie, do ilu miesięcy w roku dodaje się przymiotnik “polski" i wtedy od razu wiadomo, o co chodzi. A więc: marzec (rozruchy studenckie 1968 i rządowa heca antysemicka), kwiecień (śmierć Jana Pawła II i reakcja kraju), maj (konstytucja 3 Maja), czerwiec (“wypadki" poznańskie 1956), sierpień (Powstanie Warszawskie, “Solidarność"), wrzesień (początek wojny i kampania polska), październik (“przewrót" gomułkowski 1956), grudzień (“wypadki" na Wybrzeżu).

Jeżeli dodać jeszcze styczeń (powstanie w 1863) i listopad (powstanie w 1830) - to bezprzymiotnikowe pozostają jedynie luty i lipiec.

Niewiele.

Zestawienie

...

1242

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]