Reklama

Chodziła sobie

Chodziła sobie

29.05.2005
Czyta się kilka minut
Podczas trzech długich, majowych dni chodziła sobie Pamięć po Europie i reszcie świata. Zaglądała do małych miast, które wtedy zostały wyzwolone, maszerowała w zwartym szyku ulicami stolic, zatrzymywała się pod pomnikami, spotykała się na cmentarzach i w grupkach demonstrantów przed niektórymi ambasadami. Niby ta sama, a w każdym miejscu trochę inna, w kilku miejscach inna zupełnie. Nawet jeżeli ogarnęła grupę dawnych towarzyszy broni, to każdy z nich inaczej wszystko zapamiętał, coś innego było dla niego najważniejsze, najpiękniejsze lub najbardziej bolesne...
T

Tak to sobie chodziła Pamięć siódmego, ósmego i dziewiątego maja, bo nawet wspólnej daty nie udało się ostatecznie ustalić.

Miesiące

Uzmysłowiłam sobie, do ilu miesięcy w roku dodaje się przymiotnik “polski" i wtedy od razu wiadomo, o co chodzi. A więc: marzec (rozruchy studenckie 1968 i rządowa heca antysemicka), kwiecień (śmierć Jana Pawła II i reakcja kraju), maj (konstytucja 3 Maja), czerwiec (“wypadki" poznańskie 1956), sierpień (Powstanie Warszawskie, “Solidarność"), wrzesień (początek wojny i kampania polska), październik (“przewrót" gomułkowski 1956), grudzień (“wypadki" na Wybrzeżu).

Jeżeli dodać jeszcze styczeń (powstanie w 1863) i listopad (powstanie w 1830) - to bezprzymiotnikowe pozostają jedynie luty i lipiec.

Niewiele.

Zestawienie

...

1242

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]