Reklama

Ładowanie...

Chmury nad Górą Oliwną

Chmury nad Górą Oliwną

18.07.2022
Czyta się kilka minut
I

Izraelski rząd chce utworzyć park narodowy z terenu Góry Oliwnej w Jerozolimie. „Chodzi o otoczenie Starego Miasta Jerozolimy i narzucenie mu wyłącznie żydowskiej obecności i historii” – uważa Daniel Seidemann, prawnik specjalizujący się w sporach terytorialnych we wschodniej Jerozolimie. Jego zdaniem historyczne wzniesienie nie potrzebuje dodatkowej ochrony, ponieważ opiekują się nim mieszkające tam wspólnoty religijne. Przeciwko planom zaprotestowało trzech zwierzchników kościelnych w Jerozolimie, w tym kustosz franciszkanów o. Francesco Patton.

Góra Oliwna (818 m n.p.m.) znajduje się we wschodniej części Jerozolimy i oddziela miasto od Pustyni Judzkiej. Jej południowe stoki od pokoleń zamieszkują Palestyńczycy, którzy w związku z nowymi planami boją się wysiedlenia. Na wzgórzu znajdują się świątynie prawosławne, katolickie i protestanckie oraz żydowska nekropolia. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]