Byłem schowanym człowiekiem

Jakub Pankowiak, muzyk: Muzyka organowa była moim krzykiem. I moim wyznaniem wiary.

Reklama

Byłem schowanym człowiekiem

Byłem schowanym człowiekiem

25.05.2020
Czyta się kilka minut
Jakub Pankowiak, muzyk: Muzyka organowa była moim krzykiem. I moim wyznaniem wiary.
Jakub Pankowiak, maj 2020 r. / WOJCIECH SKRZYPCZYŃSKI DLA „TP”
A

ANNA GOC: Czy pamięta Pan moment pierwszego zachwytu muzyką organową?

JAKUB PANKOWIAK: Nie tyle moment, co czas w życiu. Tata kończył Państwową Szkołę Muzyczną II stopnia w Kaliszu. Dużo ćwiczył, zwykle wieczorami. Jego pianino stało w pokoju moim i brata. Nie mieliśmy wyboru – musieliśmy słuchać, jak gra. Ale właśnie wtedy zaczęła się moja miłość do muzyki liturgicznej. Pierwsze emocje, pierwsze odkryte połączenia harmoniczne, pierwsze zachwyty. Miałem wtedy siedem lat. Zacząłem też chodzić z tatą do kościoła: on siadał przy organach, ja obok niego, na ławeczce.

Kim był dla Pana?

Przez wiele lat był dla mnie wzorem muzyka. Teraz wiem, że startował z innego pułapu, w młodości uczył się sam. W latach 80. był na studium organistowskim w Poznaniu. Dokształcał się jako dorosły.

Mama miała dla mnie mniej czasu, bo prócz pracy zajmowała się...

44770

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »


ogłoszenie społeczne

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Oglądając film nie zwróciłem dużej uwagi na muzykę i nie pomyślałem nawet o roli jaką gra, pewnie dlatego że muzycznie jestem niewykształcony. Że w niej wyraża się tyle emocji i są tak ważne. Jest to właściwie język poezji. Tylko początek bierze się z rany. Nawet w języku którym posługuje się Pan Jakub czuć tą wrażliwość. Jeśli miałbym coś życzyć to tego by ludzie którzy kryli tego człowieka odpowiedzieli za to co zrobili co do jednego, żeby spotkała ich sprawiedliwość. On sam już sprawiał wrażenie człowieka który stracił zmysły i nie wyglądał na takiego który będzie w stanie kiedyś pożałować szczerze. Żeby Pan i inni zmienili coś w kościele, bo cały czas są miejsca gdzie tradycja prowadzi dzieci do księży, gdzie nie ma komfortu pozostawania na zewnątrz, gdzie chodzi się do kościoła co niedzielę, bo trzeba, a nie bo chce. I gdzie ksiądz może liczyć na względy kogoś wyżej, który sprawę rozpatrzy ze względu na "dobry kościoła". I żeby częściej mógł się Pan cieszyć z grania rzeczy lżejszych. A przecież tyłu jest ludzi, która się nad tym nawet nie zastanawia, co to znaczy móc się cieszyć z rzeczy łatwych.

Tak jak muzyka porusza ludzkie sumienia, dzięki udziałowi Pana i Pańskiego brata w dokumencie braci Sekielskich i podzieleniem się tymi koszmarnymi doświadczeniami, o których nie sposób zapomnieć, może wreszcie(!) poruszy się sumienie tych wszystkich, którzy zaniedbali a może nawet zaniedbują obowiązek czynnego przeciwstawiania się pedofilii wśród księży i doprowadzenia do prawnych konsekwencji. Wielki szacunek dla Pana, Pańskiego brata i najbliższych za zrywanie łusek z oczu! Muzyka liturgiczna w czasie Wrocławskiego Lata Organowego jest wspaniałym doświadczeniem. Proszę przyjechać z koncertem!

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]