Reklama

Być wiernym miłości

Być wiernym miłości

03.01.2007
Czyta się kilka minut
wyrażam swoją wdzięczność Redaktorom i Pracownikom "Tygodnika Powszechnego za trzy tysiące wydanych już numerów pisma. Ogarniam pamięcią historyczną wszystkie wydane do tego czasu numery "Tygodnika i jestem wdzięczny za jego istnienie.
W

W rzeczywistość Nowego 2007 Roku wprowadza nas Święta Boża Rodzicielka. To Ona kieruje uwagę na Chrystusa, przychodzącego jako niewinne Dziecię w tajemnicy Bożego Narodzenia, i przypomina o potrzebie wierności Bogu. Od momentu dokonania w sposób wolny i nieprzymuszony wyboru miłości Chrystusa jej podstawowym wyznacznikiem staje się wierność w miłości. Dlatego Maryja mówi do nas - jak do nowożeńców w Kanie Galilejskiej - "Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie". Jeżeli "wszystko", to znaczy, że jest to wezwanie do wierności Jezusowi, wierności Jego przykazaniom i zasadom, jakie głosił.

W naszej Ojczyźnie dokonują się wydarzenia, które budzą nasze zdziwienie, zaskakują nas i niejednokrotnie wyzwalają zrozumiały sprzeciw. W świecie szybkich - czasami nieprzemyślanych - zmian, upadku autorytetów i niszczenia ludzkiej godności, człowiek zaczyna szukać trwałego i stałego oparcia. Szuka skały, na której mógłby budować, i odkrywa, że może budować tylko na Chrystusie. Oto "Słowo stało się Ciałem i zamieszkało między nami". Bóg rzekł i stało się! Jego słowo wypowiedziane jest jak granitowy głaz. Raz położone, jest nieodwołalne. Słowo Chrystusa jest więc wezwaniem do przestrzegania prawa miłości, poszanowania życia, gotowości przebaczenia, do sprawiedliwości w życiu społecznym. Słowo Chrystusa to także wołający głos Matki o miłość w rodzinach: miłość między małżonkami, między rodzicami i dziećmi, między sąsiadami i kolegami w pracy. Jest to głos Matki wzywający do wzajemnego przebaczenia! Wówczas szanując człowieka, szanuje się Chrystusa. Zróbcie wszystko, cokolwiek Jezus Wam powie. Wtedy - jak napisał

1 stycznia 2007 r. Ojciec Święty Benedykt XVI w orędziu na Światowy dzień Pokoju - "umacnia się pokój, a wprowadzając pokój, tworzy się perspektywy dla autentycznego, integralnego humanizmu. W ten sposób przygotowuje się spokojną przyszłość dla następnych pokoleń".

W tym znaczeniu Matka Jezusa była promotorem pokoju, gdyż promowała ludzkie odniesienia w codziennym życiu.

Pisząc te słowa, mam także świadomość potrzeby promocji miłości poprzez słowo drukowane. Dlatego wyrażam swoją wdzięczność Redaktorom i Pracownikom "Tygodnika Powszechnego" za trzy tysiące wydanych już numerów pisma. Ogarniam pamięcią historyczną wszystkie wydane do tego czasu numery "Tygodnika" i jestem wdzięczny za jego istnienie. W krąg mojej wdzięczności wprowadzam fundatorów pisma, wielkich Polaków i wielkich ludzi Kościoła - ks. Jana Piwowarczyka i red. Jerzego Turowicza. Wdzięcznością należy objąć cały ten okres, aż po ostatnie czasy, obejmujące równie wielkich protektorów pisma - kard. Adama Stefana Sapiehę, kard. Karola Wojtyłę i kard. Franciszka Macharskiego. Dzięki swojej działalności "Tygodnik" jako powszechny, czyli przeznaczony dla wszystkich środowisk czytelników, wpisał się na stałe w mozaikę katolickich pism. Z tej okazji pragnę życzyć, aby każde słowo wydrukowane na jego łamach wzorowało się na słowie Maryi i miało smak miłości do Boga i człowieka. Na przestrzeni historii "Tygodnik Powszechny" był moralnym punktem odniesienia dla wielu Polaków. Życzę więc, aby w dalszym ciągu - w imię przeszłości i przyszłości - był kontynuatorem tej chlubnej historii. Życzę błogosławieństwa na każde dobre przedsięwzięcie. Niech Maryja, Matka Boga będzie opiekunką w drodze do Syna.

Stanisław Kardynał Dziwisz, Metropolita Krakowski

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]