Reklama

Budowanie Europy

Budowanie Europy

18.07.2004
Czyta się kilka minut
Uczestnictwo w Unii Europejskiej pozostaje w Polsce przedmiotem sporu - pisze autor we wprowadzeniu, napisanym w marcu 2004. - Jego przeciwnicy bowiem nie pogodzili się z wynikami referendum akcesyjnego. Hasło takie jak »Nicea albo śmierć«, które nie wywołało w Sejmie żadnego protestu, oraz wykluczenie jakiegokolwiek kompromisu, z góry przyrównywanego do kapitulacji, również w sprawie preambuły do europejskiego traktatu konstytucyjnego - świadczą o istnieniu w Polsce, obok jawnych wrogów przystąpienia do Unii, wpływowych sił politycznych, które tylko na pozór opowiadają się za nim, w rzeczywistości zaś gotowe są je uznać tylko pod warunkiem, że reszta Europy nawróci się na sarmacki katolicyzm i uzna zasadę liberum veto.
M

Mocne słowa; dalej zaś autor dodaje: “Kiedy jesienią 1989 roku kończyłem pisać tę książkę, zamykałem ją przestrogą przed wirusem partykularyzmu narodowego, państwowego, ideologicznego, jako największym niebezpieczeństwem dla trzeciego zjednoczenia europejskiego. Wtedy wydawał się on uśpiony. Dziś - grozi epidemią".

Ta publicystyczna nuta nie powinna jednak wprowadzić w błąd. Książka Krzysztofa Pomiana, choć formułuje często mocne sądy i dostarczy argumentów zwolennikom zjednoczonej Europy, wznosi się ponad aktualne spory. Wydana po francusku w 1990 roku, dwa lata później przełożona na polski, teraz wznowiona w kształcie poszerzonym o suplement z czterema nowymi esejami, próbuje “przedstawić dzieje Europy tak, by można je było ogarnąć jednym spojrzeniem", stanowi nadzwyczaj skondensowane podsumowanie liczącej półtora tysiąca lat historii kształtowania się...

7260

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]