Reklama

Bóg poza Eucharystią

Bóg poza Eucharystią

09.03.2020
Czyta się kilka minut
Decyzja rządu Włoch o zawieszeniu wszelkich ceremonii religijnych, w tym Eucharystii, została zaakceptowana przez episkopat Italii, ale – jak napisali biskupi – „z cierpieniem i trudnościami pasterzy, księży i wiernych”.
N

Nic dziwnego: dla katolików „Eucharystia jest źródłem i szczytem życia chrześcijańskiego”. Trudności i cierpienie są tym większe, że ludzie wierzący w czasie trudnym – a takim jest moment obecnej epidemii – często jeszcze usilniej zwracają się do Boga.

Z punktu widzenia religijnego decyzja włoskiego rządu może mieć jeszcze inne znaczenie i przesłanie. Niemożność uczestnictwa w Eucharystii w egzystencjalnie trudnym czasie można wytłumaczyć przez świadomość, że „w Nim [w Bogu] żyjemy, poruszamy się i jesteśmy” (Dz 17, 28), mamy więc możliwość bezpośredniego z Nim kontaktu i „nic nas nie odłączy od Jego miłości” (por. Rz 8, 39). Bóg jest w Eucharystii, ale jest też poza nią. Nie ma powodów, by ryzykować życie i zdrowie, gdy cały czas jest dla nas dostępny. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Teolog i filozof, publicysta, bloger, redaktor działu „Wiara”. Doktor habilitowany, adiunkt w Katedrze Filozofii Boga i Religii w Akademii Ignatianum w Krakowie. Członek Krakowskiej Grupy...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]