Reklama

Bóg na wysypisku

Bóg na wysypisku

02.07.2012
Czyta się kilka minut
Już przed pół wiekiem bp Jan Pietraszko tłumaczył, że „chrześcijaństwa nie można odziedziczyć”, i przestrzegał przed myleniem wiary z wiedzą lub sprowadzaniem jej do etyki.
C

Chrześcijański stosunek do świata jest stosunkiem pełnym optymizmu bez żadnych zastrzeżeń. Ale jest to optymizm trudny, czasem bardzo trudny. Kiedy trzeba wziąć odpowiedzialność za dobra skopane i oplute – mówił biskup Jan Pietraszko – i sponiewierane bez reszty, kiedy trzeba tam w tej stercie śmieci dopatrzeć się jeszcze tego, co jest z Boga, i wydźwignąć, dać coś od siebie, coś przydać temu wszystkiemu – to jest to optymizm trudny, ale równocześnie w tym jest jakieś wielkie zaufanie i wielkość człowieka”.

To fragment homilii legendarnego kaznodziei z kolegiaty św. Anny. W krakowskim kościele przez przeszło cztery dekady gromadził inteligencję i studentów. „Zawierzyć Chrystusowi” to dziesiąty tom w serii pism zebranych (zredagowany przez Krystynę Czajkowską w serii pod opieką ks. Władysława Gasidły), który ukazuje się, z niewielkim opóźnieniem, z okazji setnych urodzin...

5366

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]