Reklama

Bóg na wysypisku

02.07.2012
Czyta się kilka minut
Już przed pół wiekiem bp Jan Pietraszko tłumaczył, że „chrześcijaństwa nie można odziedziczyć”, i przestrzegał przed myleniem wiary z wiedzą lub sprowadzaniem jej do etyki.
C

Chrześcijański stosunek do świata jest stosunkiem pełnym optymizmu bez żadnych zastrzeżeń. Ale jest to optymizm trudny, czasem bardzo trudny. Kiedy trzeba wziąć odpowiedzialność za dobra skopane i oplute – mówił biskup Jan Pietraszko – i sponiewierane bez reszty, kiedy trzeba tam w tej stercie śmieci dopatrzeć się jeszcze tego, co jest z Boga, i wydźwignąć, dać coś od siebie, coś przydać temu wszystkiemu – to jest to optymizm trudny, ale równocześnie w tym jest jakieś wielkie zaufanie i wielkość człowieka”.

To fragment homilii legendarnego kaznodziei z kolegiaty św. Anny. W krakowskim kościele przez przeszło cztery dekady gromadził inteligencję i studentów. „Zawierzyć Chrystusowi” to dziesiąty tom w serii pism zebranych (zredagowany przez Krystynę Czajkowską w serii pod opieką ks. Władysława Gasidły), który ukazuje się, z niewielkim opóźnieniem, z okazji setnych urodzin...

5366

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp miesięczny
24,90 zł

Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]