Reklama

Blizny na murze

Blizny na murze

11.07.2016
Czyta się kilka minut
Powódź w lipcu 1997 r. była dla Dolnego Śląska jak wojna. Z gminy Lubsza koło Brzegu w ciągu paru dni ewakuowano 6,5 tys. mieszkańców.
Okolice Brzegu Dolnego, lipiec 1997 r. Fot. Leszek Wróblewski / PAP / CAF
L

Ludzie uciekali do lasów i na okoliczne wzniesienia. Tak nakazywało radio. Zabierali wszystkie najcenniejsze rzeczy: kuchenki, lodówki, pralki, butle z gazem, telewizory, garnki, ręczniki. Graty wrzucali na przyczepy podpięte pod ciągniki albo upychali na kilka razy do malucha, dużego fiata, golfa, żuka, cinquecento. Wcześniej trzeba było pomyśleć o trzodzie. Zwierzęta zdychają od stresu, który towarzyszy nagłej przeprowadzce. Im większy pośpiech, tym więcej było zwierzęcego truchła. Dzieci przyglądały się w milczeniu albo krzyczały na psa plączącego się między nogami. Ojciec brał je pod pachę i usadzał koło matki na przyczepie. Oni z Myśliborzyc, ale widzieli tu znajome twarze z Szydłowic oraz Michałowic, prawie 150 osób. Przyjadą jeszcze następni.

Należeli do tych, co nie chcieli opuścić domu. Nie wierzyli, że przyjdzie. Do cholery, dlaczego mieliby wierzyć? Gdy sąsiad...

12003

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]