Reklama

Ładowanie...

Bliska i czuła świętość Matki Teresy

Bliska i czuła świętość Matki Teresy

05.09.2016
Czyta się kilka minut
Po 19 latach od śmierci i po 13 latach od beatyfikacji Matka Teresa z Kalkuty została kanonizowana.
Ś

Świętość jej życia ogłosił Franciszek 4 września podczas mszy na placu św. Piotra w Watykanie w obecności 120 tys. pielgrzymów z całego świata. „Myślę, że może nam być trudno nazywać ją »świętą«. Jej świętość jest tak bliska nas, tak czuła i owocna, że spontanicznie nadal będziemy ją nazywać »Matką Teresą«” – powiedział papież i dodał: „Niech ta niestrudzona pracownica miłosierdzia pomaga nam zrozumieć coraz bardziej, że naszym jedynym kryterium działania jest bezinteresowna miłość, wolna od wszelkiej ideologii i od wszelkich ograniczeń, skierowana do wszystkich niezależnie od języka, kultury, rasy czy religii”. Mimo radykalizmu jej życia, naśladowanie Matki Teresy, zdaniem papieża, nie musi być trudne. Franciszek przypomniał, że lubiła mawiać: „Być może nie znam ich języka, ale mogę się uśmiechnąć”. „Nieśmy w sercu jej uśmiech i obdarzajmy nim tych, których spotkamy na naszej drodze, zwłaszcza cierpiących” – wzywał papież.

Po mszy zaprosił na obiad ok. 1500 ubogich uczestniczących w uroczystości. Byli to głównie podopieczni włoskich domów i noclegowni prowadzonych przez misjonarki miłości. Posiłek zorganizowano w atrium Auli Pawła VI, a wśród menu znalazła się neapolitańska pizza, pieczona w trzech mobilnych piecach sprowadzonych z Neapolu przez znaną w tamtych stronach pizzerię.

W przeddzień kanonizacji odbył się z udziałem papieża Jubileusz Wolontariuszy w ramach Roku Miłosierdzia. Ogłoszenie Matki Teresy świętą było kulminacyjnym punktem tego jubileuszu. Franciszek wygłosił katechezę do pracowników dzieł miłosierdzia i wolontariuszy.

Drogę do kanonizacji Matki Teresy otworzyło uznanie w grudniu zeszłego roku przezpapieża cudu przypisywanego jej wstawiennictwu. Dotyczył on uzdrowienia Brazylijczyka ze śmiertelnej choroby mózgu w 2008 r. Uzdrowiony był obecny na niedzielnej mszy.

Liturgiczne wspomnienie św. Matki Teresy z Kalkuty będzie obchodzone 5 września, tak jak było dotychczas po beatyfikacji w 2003 r. ©℗

Autor artykułu

Kierownik działu Wiara w „Tygodniku Powszechnym”. Ur. 1966 r., absolwent Wydziału Mechanicznego AGH, studiował filozofię na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie i teologię w Kolegium...

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]