Reklama

Biskupi a komunia dla rozwodników

Biskupi a komunia dla rozwodników

11.06.2018
Czyta się kilka minut
M

Możliwość komunii dla osób żyjących po rozwodzie w nowych związkach nie jest wypowiedziana wprost, niemniej w przyjętych właśnie przez biskupów „Wytycznych pastoralnych do adhortacji »Amoris laetitia«” można się dopatrzeć sugestii takiej możliwości. Ostrożność jest zrozumiała w polskim kontekście.

Rok temu wytyczne były już prawie gotowe – biskupi jasno odrzucali wtedy możliwość komunii dla osób w sytuacjach nieregularnych poza wyjątkiem „życia jak brat i siostra”. Podczas zeszłorocznych wakacji coś się jednak wydarzyło – być może interweniowała Stolica Apostolska. Redagowanie dokumentu przeciągnęło się aż do niedawnego zebrania plenarnego Episkopatu.

Ogłoszone wytyczne nie zawierają wyraźnego przypomnienia o zakazie komunii – i to już wskazuje na zmianę podejścia. Kluczowy fragment, który sugeruje otwarcie, mówi o konieczności rozeznania sytuacji: „Podjęte rozeznanie może prowadzić do różnych, coraz głębszych form integracji ze wspólnotą kościelną. Powinno ono mieć formę indywidualnego i konsekwentnego, długotrwałego kierownictwa duchowego. Podjęcie odpowiedniej decyzji – wspólnie przez kierownika duchowego i zainteresowaną osobę – powinno być owocem procesu rozeznania, a nie jednego czy nawet kilku powierzchownych spotkań. Wymaga ono także konsultacji z kompetentnym duszpasterzem posługującym przy sądzie biskupim lub w diecezjalnym ośrodku duszpasterstwa rodzin”.

Czy owe „coraz głębsze formy integracji” wykluczają Eucharystię? Gdybyśmy to założyli, to o jakiej „odpowiedniej decyzji” mowa i dlaczego obwarowanej aż tyloma niespotykanymi do tej pory warunkami? ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Kierownik działu Wiara w „Tygodniku Powszechnym”. Ur. 1966 r., absolwent Wydziału Mechanicznego AGH, studiował filozofię na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie i teologię w Kolegium...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]