Reklama

Biblioteka z dalekiego kraju

Biblioteka z dalekiego kraju

02.01.2007
Czyta się kilka minut
Jednym z najpiękniejszych świąt żydowskich jest Simchat Tora: uroczystość kończąca roczny cykl czytania Tory, kiedy mężczyźni siedmiokrotnie okrążają synagogę, trzymając zapisane ręcznie rodały. Simchat Tora to także metafora żydowskiej cywilizacji, którą kształtuje przede wszystkim szacunek dla pisma.
S

Szacunek ten dotyczy nie tylko piśmiennictwa religijnego. Statki przypływające do portu w Hajfie przywoziły kiedyś ludzi, ale także ich biblioteki - i to nie tylko hebrajskie czy syjonistyczne. A że wśród twórców państwa Izrael wielu było Żydów z terenów dawnej Rzeczypospolitej, najwięcej przybywało księgozbiorów w języku polskim. Proces ten pogłębił się jeszcze po marcu 1968 r., gdy wygnano z Polski ludzi najmocniej do jej kultury przywiązanych.

Biblioteki wiele mówiły o swoich właścicielach. Do kraju kibucników najbardziej pasował Żeromski z jego etosem służby i wyobrażeniem "szklanych domów" (ciekawe, co pomyślałby o swej izraelskiej popularności pisarz, który za Żydami nie przepadał). I romantycy, przede wszystkim Mickiewicz - ten ostatni nie tylko ze względu na koncepcję polsko-żydowskiego braterstwa i Jankiela, choć prof. Maria Janion wykazała związki...

6132

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]