Reklama

Arytmetyka i wartości

10.09.2012
Czyta się kilka minut
Wybory prezydenckie w USA będą referendum nad wotum zaufania dla Obamy, który kiedyś obudził wielkie nadzieje, a potem musiał walczyć z kryzysem najgłębszym od półwiecza. Ale 6 listopada Amerykanie wybiorą też jedną z dwóch dróg, którą pójdą Stany.

„Czy powodzi Wam się lepiej niż cztery lata temu?” – pytał Amerykanów uwodziciel z Hollywood, który w 1980 r. postanowił wykurzyć z Białego Domu urzędującego tam prezydenta Jimmy’ego Cartera. Rosły ceny benzyny, szalało bezrobocie, trudno było o kredyt.

Ronald Reagan – bo o nim mowa – dopiął wtedy swego, a od tamtej pory w Stanach wygrywa (lub przegrywa) się wybory właśnie tym, pozornie tak banalnym pytaniem. Zwłaszcza jeśli kampania toczy się w warunkach kryzysu.

BLAKNĄCY PLAKAT Z OBAMĄ

Przyjmując w minionym tygodniu nominację Partii Republikańskiej – podczas jej konwencji wyborczej w Tampie na Florydzie – kandydat na prezydenta Mitt Romney sam udzielił odpowiedzi na to pytanie. „Od czasów wielkiej depresji [w latach 30. XX wieku – red.] wszyscy prezydenci byli w stanie spojrzeć wstecz i powiedzieć, że jest lepiej niż cztery lata wcześniej....

17544

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]