Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Wydanie specjalne "Polska Żydowska"

Antypedofilska komisja zaczęła działać

Antypedofilska komisja zaczęła działać

16.02.2015
Czyta się kilka minut
Pierwsze spotkanie watykańska Komisja ds. Ochrony Nieletnich rozpoczęła ambitnie: od zapowiedzi opracowania norm w pociąganiu do odpowiedzialności biskupów, którzy tuszowali przypadki nadużyć seksualnych wobec nieletnich.
T

To ważne zadanie, ale chyba nie najpilniejsze – Kościół dysponuje już przepisami w tej dziedzinie (np. kodeks prawa kanonicznego). Skoro głównym zadaniem Komisji jest monitorowanie tego, co jeszcze w ochronie nieletnich niedomaga, warto zająć się np. reformą prawa kanonicznego w taki sposób, aby wzmocnić uprawnienia pokrzywdzonego na etapie dochodzenia wstępnego i w toku samego procesu. Niestety na razie pokrzywdzony nie ma żadnych uprawnień w dochodzeniu wstępnym, a w praktyce, gdy sprawa zostaje umorzona, nie jest nawet o tym informowany. Ofierze nie przysługuje możliwość wglądu do akt, nie może także zaskarżyć decyzji o umorzeniu postępowania. Warto też pomyśleć o nadaniu pokrzywdzonemu statusu strony w kościelnym procesie karnym: dotychczas funkcjonuje uregulowanie, iż taki status można otrzymać, jeśli sąd kościelny wyrazi na to zgodę. W państwowych systemach prawnych po złożeniu wniosku we właściwym terminie sąd nie ma prawa odmówić takiego statusu. To wszystko są standardy nowoczesnych systemów prawnych. Jest więc co reformować.
©

Czytasz ten tekst bezpłatnie, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]