Reklama

Antypedofilska komisja zaczęła działać

Antypedofilska komisja zaczęła działać

16.02.2015
Czyta się kilka minut
Pierwsze spotkanie watykańska Komisja ds. Ochrony Nieletnich rozpoczęła ambitnie: od zapowiedzi opracowania norm w pociąganiu do odpowiedzialności biskupów, którzy tuszowali przypadki nadużyć seksualnych wobec nieletnich.
T

To ważne zadanie, ale chyba nie najpilniejsze – Kościół dysponuje już przepisami w tej dziedzinie (np. kodeks prawa kanonicznego). Skoro głównym zadaniem Komisji jest monitorowanie tego, co jeszcze w ochronie nieletnich niedomaga, warto zająć się np. reformą prawa kanonicznego w taki sposób, aby wzmocnić uprawnienia pokrzywdzonego na etapie dochodzenia wstępnego i w toku samego procesu. Niestety na razie pokrzywdzony nie ma żadnych uprawnień w dochodzeniu wstępnym, a w praktyce, gdy sprawa zostaje umorzona, nie jest nawet o tym informowany. Ofierze nie przysługuje możliwość wglądu do akt, nie może także zaskarżyć decyzji o umorzeniu postępowania. Warto też pomyśleć o nadaniu pokrzywdzonemu statusu strony w kościelnym procesie karnym: dotychczas funkcjonuje uregulowanie, iż taki status można otrzymać, jeśli sąd kościelny wyrazi na to zgodę. W państwowych systemach prawnych po złożeniu wniosku we właściwym terminie sąd nie ma prawa odmówić takiego statusu. To wszystko są standardy nowoczesnych systemów prawnych. Jest więc co reformować.
©

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]