Reklama

Ankieta: Bogdan de Barbaro

Ankieta: Bogdan de Barbaro

06.04.2011
Czyta się kilka minut
Zwierciadło "Polski posmoleńskiej" jest rozbite, więc dostarcza nam wielu niejednoznacznych obrazów.
B

Bogdan de Barbaro, psychiatra

Jest Polaków portret własny bezpośrednio po katastrofie: wstrząśniętych, zjednoczonych w tragedii i zawieszających spory polityczne (nie podzielam nostalgii za klimatem tamtych dni, chociaż doceniam ich uczuciową moc i wartość obywatelską).

Wkrótce spod obrazu tej powierzchownie i emocjonalnie zjednoczonej Polski wyłoniły się dwie postaci naszego społeczeństwa. Jedna tkwi w narracji ofiary. Słowa klucze tej opowieści to "spisek", "obcy", "wróg", a jej klimat współtworzą podejrzliwość i ksenofobia. Tragedia smoleńska w tej opowieści wpisuje się w romantyczną historię Polski i staje się pryzmatem, przez który patrzą na dzisiejszy świat.

747

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]