Reklama

Afryka dzika

Afryka dzika

11.12.2006
Czyta się kilka minut
Czy minione dopiero co stulecie inspiruje dziś artystów w sposób inny niż ten, który odwołuje się do klęski, upadku, rozpadu, w najlepszym razie - do melancholijnej pamięci? Ba, czy w ogóle można je wspominać optymistycznie? Okazuje się, że tak, jeśli punktem odniesienia staje się własny dziadek.
Piotr Młodożeniec, "Stil"
A

A zdarza się czasem, że dziadek był poetą: futurystą i lingwistą w jednej osobie, tworzącym w czasach, gdy Europa właśnie budziła się z dekadencji, a nie wiedziała jeszcze, co czeka ją w najbliższej przyszłości. Stanisław Młodożeniec, który zgodnie z zaleceniami Marinettiego na początku lat 20. "wypuszczał słowa na wolność", nadał jednemu ze swoich "optofonetycznych" wierszy tytuł "Wiek XX". Trudno byłoby nazwać ten utwór profetycznym. Zbyt wiele w nim wiary w wolność, technikę, postęp, twórczość (której nie nazywano jeszcze wówczas komercyjnie: "kreacyjnością") i, jakkolwiek naiwnie to zabrzmi, w cywilizację.

Utwór trzeba przytoczyć w całości, jest bowiem istną feerią słów: "zawiośniało - latopędzi przez jesienność białośnieże / - KINEMATOGRAF KINEMATOGRAF KINEMATOGRAF / słowikując szeptolesia falorycznie caruzieją / GRAMAPATHEFON GRAMAPATHEFON... / iokohama...

6816

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]