Reklama

Ładowanie...

30 lat ponad prawem

30 lat ponad prawem

06.12.2021
Czyta się kilka minut
S

Sympatykom Radia Maryja zgromadzonym w hali Arena w Toruniu oraz wspierającym rozgłośnię biskupom dziękował o. Tadeusz Rydzyk podczas uroczystości obchodów 30-lecia założenia rozgłośni. Wyrazy wdzięczności redemptorysta kierował także do obecnych polityków (m.in. Mariusza Błaszczaka, Przemysława Czarnka i Zbigniewa Ziobry).

To ostatnio punkt obowiązkowy toruńskich corocznych uroczystości. Z wyliczeń portalu OKO.press wynika, że podmioty założone przez o. Rydzyka od początku rządów Zjednoczonej Prawicy otrzymały 325 mln zł publicznego wsparcia. Z jakim skutkiem?

Według badania Radio Track wskaźnik słuchalności Radia Maryja w ostatnim roku oscylował między 1,2 a 1,8 proc. Z kolei z danych KRRiT wynika, że istniejąca od 2003 r. Telewizja Trwam w 2020 r. zanotowała 0,55 proc. udziału w rynku oglądalności. Z widownią na poziomie 36 tys. osób znalazła się na 28. miejscu wśród najchętniej oglądanych stacji telewizyjnych. Założona w 2001 r. Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu plasuje się na 27. miejscu na 43 placówki w rankingu uczelni niepublicznych magazynu „Perspektywy”. W październiku tego roku minister nauki i szkolnictwa wyższego nadał szkole tytuł akademii.

O. Rydzyk realizował swoje plany, nie oglądając się na prawo (po zwycięstwie PiS czyni to z silnym wsparciem władz). Prokuratura m.in. badała wywóz waluty za granicę i prowadzenie niezarejestrowanych zbiórek pieniędzy. O. Rydzyk nigdy się także nie rozliczył z kwot zebranych na ratowanie Stoczni Gdańskiej (szacuje się, że chodzi nawet o 160 mln zł).

Ostatnio o ujawnienie wydatków z redemptorystą procesuje się stowarzyszenie Sieć Obywatelska Watchdog Polska. Nie wiadomo jednak, czy wyrok w ogóle zapadnie. 15 grudnia Trybunał Julii Przyłębskiej ma zdecydować, czy przepisy zobowiązujące do jawności wydawania publicznych pieniędzy są zgodne z konstytucją. Sędzią sprawozdawcą ma być Krystyna Pawłowicz, która na Twitterze zapowiedziała wsparcie Radia Maryja. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Kierownik działu Wiara w „Tygodniku Powszechnym”. Ur. 1966 r., absolwent Wydziału Mechanicznego AGH, studiował filozofię na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie i teologię w Kolegium...

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]