Reklama

Źródła

Źródła

23.04.2016
Czyta się kilka minut
W roku 2014 rozpoczęło działalność Stowarzyszenie Katowice Kultura Natura.
Cuarteto Casals wystąpi 18 maja Fot. Josep Molina / MATERIAŁY PROMOCYJNE
J

Jego jedynym celem było powołanie do życia międzynarodowego festiwalu muzycznego o tej samej nazwie. Stało się to w 150. rocznicę otrzymania praw miejskich przez małą osadę górniczą, która w krótkim czasie przekształciła się w centrum życia intelektualnego, społecznego i przemysłowego Górnego Śląska.

Kultura przemysłowa, która momentami, szczególnie w czasach realnego socjalizmu, obchodziła się z naturą w sposób niemalże brutalny, wytworzyła społeczną potrzebę aktywnego udziału w amatorskim życiu muzycznym. Powstawało bardzo dużo orkiestr dętych (i nie tylko), chórów parafialnych i zespołów w domach kultury, tworząc fundament i potencjał muzyczny nieobecny w tej skali w innych regionach Polski.

Zaowocowało to wpierw założeniem pierwszej wyższej uczelni na Górnym Śląsku, którą było – jakże inaczej – Konserwatorium Muzyczne. W krótkim czasie Katowice stały się wiodącym ośrodkiem sztuki muzycznej w Polsce, a dzięki powstałym tu w ostatnich latach salom koncertowym Akademii i NOSPR-u należą do miast europejskich o najlepszej infrastrukturze muzycznej. Czyż dobitnie nie zaświadcza o tym tytuł Miasta Muzyki UNESCO, przyznany Katowicom w tym roku?

W tę rzeczywistość wkracza i dopełnia ją muzyczny Festiwal Katowice Kultura Natura. Najlepsi wykonawcy w niepowtarzalnych wnętrzach sal koncertowych. To mogłaby być dewiza Festiwalu, ale jego twórcy poszukują w założeniach ideowych i w programie śladów naznaczonych przez dylematy związane z opozycją kultury i natury. Chcemy, by istota tej relacji miała uniwersalną wymowę, a Festiwal stawiał pytania ważne i proste. Nade wszystko jednak pragniemy zapewnić najwyższą jakość muzycznych produkcji. Doświadczenie pierwszej edycji i owacyjne przyjęcie niemal wszystkich koncertów upewniają nas w tym założeniu.

Festiwal muzyczny to święto miłujących muzykę, melomanów, święto wszystkich, dla których kontakt z nią jest doznaniem najwyższej próby duchowej i estetycznej. Zapraszamy co roku w maju do Katowic na podróż poza granicę horyzontu umysłu. ©

Eugeniusz Knapik, Stowarzyszenie Katowice Kultura Natura

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]