Reklama

Ładowanie...

Zrezygnujmy w katechezie z sześciu prawd wiary

25.06.2016
Czyta się kilka minut
Bp Antoni Długosz: Dawniej w nauczaniu religii działał system: pytanie–odpowiedź, wyrażony w terminologii wymyślonej przez teologów. I to było straszne. Dzisiaj opieramy się na Biblii.
Fot. Grażyna Makara
A

ARTUR SPORNIAK: Czy to dobry pomysł uczyć dzieci sześciu prawd wiary w takiej postaci?

BP ANTONI DŁUGOSZ: W dawnych katechizmach uznano, że warto streścić pewne treści za pomocą regułek – chodziło o to, by dzieci lepiej zapamiętywały. Wiara jednak nie jest czymś statycznym, ale dynamicznym. Zarówno w Credo, jak i w głównych prawdach wiary, które ograniczono do kilku, jedno jest ważne: skoro otrzymaliśmy wiarę w sakramencie chrztu, to ciągle trzeba o tę wiarę zabiegać i całe życie ją pogłębiać. Z tym dziś jest kłopot. Zapracowani rodzice nie zawsze uważają wiarę za wartość, tylko działają tradycyjnie: żeby dzieci przystąpiły do Pierwszej Komunii. Młodzież potem różnie podchodzi do bierzmowania, które jest momentem osobistego wybierania Chrystusa i Jego zasad jako przepisu na życie. W wielu przypadkach młodzi tylko tym argumentują...

5653

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]