ZOBACZYĆ WARTO

15 – 21 marca

10.03.2014

Czyta się kilka minut

Sade – „Bring Me Home”

Koncert, reż. Sophie Muller, Wielka Brytania 2012, TVP2, sobota 15 III, 00.10

Brytyjski zespół soulowy z pochodzącą z Nigerii charyzmatyczną wokalistką Sade Adu na czele we wrześniu 2011 r. zagrał w Citizens Business Bank Arena w kalifornijskim Ontario. Występ był częścią trasy koncertowej „Once in a Lifetime”, promującej najnowszy album grupy „Soldier of Love” oraz składankę dawnych przebojów „The Ultimate Collection”.


Transhumanizm. Człowiek w świecie maszyn

Dokumentalny, reż. Philippe Borrel, Francja 2012, Planete, niedziela 16 III, 13.05

Ogromne przyspieszenie technologiczne zmusza do zadawania coraz to nowych pytań, również natury filozoficznej. Dokument przedstawiający najnowszy stan badań w zakresie sztucznej inteligencji przepytuje ekspertów z różnych dziedzin: czy w tym bionicznym wyścigu jest jeszcze miejsce dla człowieka?


Jutro

Dokumentalny, reż. Andriej Griazew, Rosja 2012, TVP Kultura, niedziela 16 III, 22.10

Akcje rosyjskiej grupy „Wojna”, mimo surrealistycznego posmaku, wielu kojarzą się z aktami zwykłego wandalizmu. Tymczasem kolektyw z Olegiem Worotnikowem i Leonidem Nikołajewem na czele to klasyczny przykład sztuki zaangażowanej, wymierzonej w rzeczywistość społeczno-polityczną putinowskiej Rosji. Griazew przez kilka lat przyglądał się ich działalności oraz życiu prywatnemu, w które próbują wcielać swe buntownicze ideały.


Wszystko w porządku

Komedia, reż. Lisa Cholodenko, USA 2010, TVP Kultura, wtorek 18 III, 21.35

Rodzina złożona z dorastających dzieci i rodziców tej samej płci z łatwością może stać się wylęgarnią tych samych konfliktów i nierówności, co tradycyjne stadło – taki obraz buduje film, w którym Julianne Moore i Anette Benning wcieliły się w role dojrzałych kobiet żyjących w stałym związku. Pojawienie się biologicznego ojca ich dzieci zakłóca dotychczasowy układ sił.


Polowanie

Dramat, reż. Thomas Vinterberg, Dania 2012, Canal+, środa 19 III, 21.00

Nominowany niedawno do Oscara film twórcy „Festen” to poruszające studium zaszczucia, świetnie wpisujące się we współczesne lęki i obsesje. Kiedy wychowawca przedszkolny z duńskiej prowincji zostanie oskarżony przez rodziców o molestowanie kilkulatki, całe jego życie legnie w gruzach. Główną rolę zagrał tu Mads Mikkelsen, jeden z najciekawszych dziś aktorów europejskich.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

 • 10 dni dostępu - poznaj nas
 • Natychmiastowy dostęp
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Autorskie newslettery premium
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
 • Natychmiastowy dostęp
 • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Autorskie newslettery premium
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 11/2014