ZOBACZYĆ WARTO

1 – 7 marca

25.02.2014

Czyta się kilka minut

Poradnik pozytywnego myślenia

Komedia, reż. David O’Russel, USA 2012, Canal+, sobota 1 III, 21.00, czwartek 6 III, 22.20


Zgodnie z polskim tytułem, jeden z ubiegłorocznych oscarowych faworytów należy do kategorii filmów poprawiających samopoczucie. Twórca „Fightera” sięgnął po tematy bynajmniej nie śmieszne, jak choćby choroba afektywna dwubiegunowa, na którą cierpi główny bohater filmu, zagrany przez Bradleya Coopera. Towarzyszą mu nie mniej wyborne kreacje Jennifer Lawrence, Jacki Weaver i powracającego do świetnej formy Roberta De Niro.

Niedziela z... Izabellą Cywińską

Blok programowy, Polska 2014, TVP Kultura, niedziela 2 III, od 17.25


W studiu TVP Kultura tym razem gościć będzie ceniona reżyserka filmowa i teatralna, była minister kultury w rządzie Tadeusza Mazowieckiego. Zobaczymy zrealizowany przez nią spektakl teatru telewizji „Wiśniowy sad” wg Czechowa oraz komedię „Cud purymowy” (2000) z telewizyjnego cyklu „Święta polskie”.

Oscary 2014

Gala, Canal+, niedziela/poniedziałek 2/3 III, 1.55


„Grawitacja”, „Zniewolony” czy „American Hustle”? A może politycznie słuszny „Kapitan Philips”? Już za chwilę Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej przyzna swoje statuetki dla najlepszych filmów minionego roku. Przed nami bezpośrednia transmisja z tego wydarzenia. W tym roku rozgrywka będzie o tyle ciekawa, że trudno w niej wskazać czarnego konia.

Norman Finkelstein

Dokumentalny, reż. David Ridgen, Nicolas Rossier, USA/Kanada/Palestyna/Izrael/Liban 2009, TVP Kultura, środa 5 III, 8.25, 17.00


„Amerykański radykał. Przypadki Normana Finkelsteina” to portret jednego z najbardziej kontrowersyjnych historyków amerykańskich. Potomek ocalałych z Zagłady, należy dziś do najbardziej zaciekłych krytyków Izraela. W swoich słynnych książkach, jak „Przedsiębiorstwo Holocaust” czy „Wielka hucpa”, analizował zjawisko wykorzystywania Szoah przez wielki biznes i bieżącą politykę izraelską.

Potęga soulu

Miniserial dokumentalny, reż. zbiorowa, Niemcy 2013, Planete, piątki 7, 14, 21, 28 III, 20.50


Twórcy czteroczęściowego dokumentu o historii muzyki soul przedstawiają transformację tego gatunku – od Raya Charlesa do Beyoncé. Interesują ich szczególnie konteksty obyczajowe i polityczne, wpływające na kształtowanie się i popularność soulu. Pierwszy odcinek, obejmujący przełom lat 50. i 60. XX w., skupia się na walce Afroamerykanów o równouprawnienie, która przyczyniła się do narodzin nowego brzmienia.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 09/2014