ZOBACZYĆ WARTO

1 – 7 lutego

27.01.2014

Czyta się kilka minut

Głód

Dramat, reż. Steve McQueen, Wielka Brytania/Irlandia 2008, Ale kino!, sobota 1 II, 21.15


Nagrodzony za debiut na festiwalu w Cannes, film ten otworzył drogę do kariery jednemu z najciekawszych reżyserów współczesnych. Autor późniejszego „Wstydu” i wchodzącego właśnie na ekrany „Zniewolonego” przypomina historię Bobby’ego Sandsa, członka IRA, który w 1981 r. rozpoczął w więzieniu strajk głodowy zakończony śmiercią. W główną, zaiste wyczynową rolę wcielił się ulubiony aktor McQueena, Michael Fassbender.

Jerozolima Savalla

Koncert, reż. Andy Sommer, Francja 2010, mezzo, niedziela 2 II, 22.00


„Pokój w niebie i na Ziemi” brzmi podtytuł jednego z najciekawszych projektów muzycznych Jordiego Savalla, poświęconego tym razem Jerozolimie. Koncert nagrany w marokańskim Fezie z udziałem muzyków różnych kultur i stylów jest podróżą przez liczącą 3 tysiące lat historię świętego miasta. Czerpie z jego dziedzictwa żydowskiego, arabskiego i chrześcijańskiego.

Drogówka

Dramat, reż. Wojciech Smarzowski, Polska 2013, Canal+, sobota 1 II, 23.00, czwartek 6 II, 23.00


W minionym roku ten film twórcy „Pod Mocnym Aniołem” obejrzało w Polsce ponad milion osób. Czy tylko dlatego, że tak bardzo lubimy się śmiać ze słabości naszych służb mundurowych? Smarzowskiemu w opowieści o policji drogowej udało się połączyć sprawnie zrealizowane kino gatunkowe z porażającym obrazem degeneracji na różnych szczeblach polskiej drabiny społecznej.

Wróg numer jeden

Sensacyjny, reż. Kathryn Bigelow, USA 2012, Canal+, środa 5 II, 21.00


Po „The Hurt Locker. W pułapce wojny” najbardziej dziś doceniona kobieta z kamerą powróciła do tematu wojny z terroryzmem. Zrekonstruowana przez nią operacja schwytania Bin Ladena spotkała się z licznymi kontrowersjami. Przede wszystkim zarzucano Bigelow, iż epatując scenami tortur stosowanych przez CIA, jednocześnie je usprawiedliwiła jako konieczne i skuteczne.

Freda. Dziewczyna wszystkich Beatlesów

Dokumentalny, reż. Ryan White, USA 2012, Planete, piątek 6 II, 22.25


Po pięćdziesięciu latach publicznego milczenia była sekretarka Beatlesów odsłania kulisy swojej współpracy z supergrupą. Jej opowieść daleka jest jednak od tabloidowych sensacji. Freda Kelly, skromna gospodyni z Liverpoolu, to unikalny przykład kogoś, kto nigdy nie próbował czerpać osobistych korzyści z beatlemanii, choć jej prywatne archiwa i wspomnienia warte są miliony funtów.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 05/2014