ZOBACZYĆ WARTO

13 – 19 VII

09.07.2013

Czyta się kilka minut

Rabih Abu Khalil & Joachim Kühn

Koncert, reż. Miguel Octave, Francja 2010, mezzo, niedziela 14 VII, 15.45, piątek 19 VII, 13.30

Jazz, blues i brzmienia arabskie spotykają się w muzyce Abu Khalila, charyzmatycznego artysty z Libanu. Podczas festiwalu Jazz Onze+ w Lozannie artysta zagrał wspólnie z niemieckim pianistą jazzowym Joachimem Kühnem i amerykańskim perkusistą Jarrodem Cagwinem. Owocem tej współpracy była także płyta pt. „Journey to the Center of an Egg”.



Rotem

Dokumentalny, reż. Agnieszka Arnold, Polska 2013, TVP Kultura, niedziela 14 VII, 22.15

Reżyserka „Sąsiadów” (i „Dzięki Bogu za Bonieckiego”) powraca do tematyki żydowskiej. Symcha Rotem, pseudonim „Kazik”, ma dziś 87 lat i za sobą życie nadzwyczaj bogate. Brał udział w Powstaniu w Getcie i w Powstaniu Warszawskim, walczył w wojnie sześciodniowej i Yom Kippur. Dziś spogląda na swoją przeszłość z perspektywy współczesnego Izraela, w którym się osiedlił.



Yugopolis & Parni Valjak – bez prądu

Koncert, scen. Grzegorz Brzozowicz, Maciej Chmiel, Polska 2013, TVP2, niedziela 14 VII, 23.30

Parni Valjak to najpopularniejszy chorwacki zespół muzyczny, który niedawno wystąpił we Wrocławiu, by uczcić przyjęcie Chorwacji do Unii Europejskiej. Zespół powstał w Zagrzebiu w 1975 r. W Polsce znany jest przede wszystkim za sprawą polskich wykonań jego utworów na płytach „Yugoton” i „Yugopolis”. Przed nami pierwsza część koncertu.



Barbara

Dramat, reż. Christian Petzold, Niemcy 2012, Canal+, czwartek 18 VII, 15.55

Porównywany do głośnego „Życia na podsłuchu”, film Petzolda nieco inaczej rozlicza okres komunistycznej NRD. Tytułowa bohaterka (Nina Hoss) jest lekarką zesłaną na prowincję z powodu planowanej ucieczki na Zachód. To z jej punktu widzenia – kobiety ambitnej i wrażliwej – oglądamy przygnębiającą rzeczywistość totalitarnego państwa.



Głosy niewinności

Wojenny, reż. Luis Mandoki, Meksyk/USA 2004, Ale kino!, czwartek 18 VII, 20.10

Oparty na przeżyciach z dzieciństwa scenarzysty, Oscara Orlanda Torresa, film opowiada historię chłopca z ogarniętego wojną domową Salwadoru. Jedenastoletniemu Chaviemu brakuje zaledwie rok, by zostać wcielonym do rządowej armii. Chłopiec mieszkający na linii ognia między żołnierzami i partyzantami wymyśla sposób, jak uniknąć przymusowego poboru.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 28/2013