ZOBACZYĆ WARTO

22 – 28 czerwca

17.06.2013

Czyta się kilka minut

Kurczak ze śliwkami

Dramat, reż. Marjane Satrapi, Vincent Paronnaud, Francja 2011, Cinemax, sobota 22 VI, 20.45, niedziela 23 VI, 11.20, wtorek 25 VI, 20.00, środa 26 VI, 13.10

Pięć lat po „Persepolis” Satrapi przenosi na ekran swój kolejny komiks. Tym razem rezygnuje z animowanej kreski na rzecz filmu fabularnego z udziałem aktorów francuskich i irańskich. Opowieść o artyście Nasserze-Ali Khanie, który z tęsknoty za zniszczonym instrumentem postanawia umrzeć, na ekranie staje się metaforą jeszcze bardziej uniwersalną (perski tar zastąpiono tu skrzypcami).

Niebezpieczna metoda

Dramat, reż. David Cronenberg, Szwajcaria 2011, Canal+ Film2, niedziela 23 VI, 21.40

Michael Fassbender jako Carl Gustav Jung, Vigo Mortensen jako Zygmunt Freud oraz Keira Knightley w roli intrygującej, inspirującej obu pacjentki – przedostatni film Cronenberga pokazuje mistrzów psychoanalizy w nietypowej odsłonie. Zagłębia się w sferę ich własnych namiętności, słabości i kompleksów, podkreślając element rywalizacji na polu nie tylko naukowym.

Pozdrowienia z raju

Thriller, reż. Brillante Mendoza, Francja/Filipiny/Niemcy/Wielka Brytania 2012, Ale kino!, czwartek 27 VI, 20.10

Uznany filipiński reżyser tym razem przygląda się rodzimemu terroryzmowi. W przededniu ataku na World Trade Center członkowie islamistycznej grupy Abu Sajjafa, powiązanej z Al-Kaidą, porywają grupę turystów. Ich wielomiesięczną gehennę w dżungli oglądamy oczami aktywistki humanitarnej, którą zagrała Isabelle Huppert.

Europejski Stadion Kultury

Koncert, Polska 2013, TVP Kultura, piątek 28 VI, 21.00

Częścią projektu „Wschód Kultury”, realizowanego w ramach programu Partnerstwa Wschodniego w dniach 28-30 czerwca, jest festiwal muzyczny w Rzeszowie. Na scenie wystąpi zespół Guano Apes, a ze strony polskiej Zakopower, Hey, Voo Voo, Myslovitz, Julia Marcell i Coma. TVP Kultura transmituje na żywo to wydarzenie.

Banany! Ciąg dalszy

Dokumentalny, reż. Fredrik Gertten, Szwecja 2011, Planete, piątek 28 VI, 21.00

Przypadek Gerttena nie pozostawia złudzeń co do metod stosowanych przez dzisiejsze korporacje w celu ochrony swego wizerunku. We wcześniejszym dokumencie „Bananas!” reżyser opowiedział o nikaraguańskich robotnikach, którzy wytoczyli proces owocowemu potentatowi. Mordercza akcja rozpętana przeciwko filmowi i jego twórcy stała się tematem kolejnego filmu, w którym Gertten zderza ze sobą globalny kapitalizm i zdobycze demokracji.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

 • 10 dni dostępu - poznaj nas
 • Natychmiastowy dostęp
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Autorskie newslettery premium
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
 • Natychmiastowy dostęp
 • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Autorskie newslettery premium
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 25/2013