ZOBACZYĆ WARTO

15 – 21 VI

10.06.2013

Czyta się kilka minut

Siostry i krowy

Dokumentalny, reż. Peter Gerdehag, Szwecja 2011, Planete, sobota 15 VI, 20.45

Zwycięzca ubiegłorocznego Krakowskiego Festiwalu Filmowego to fascynująca opowieść o dwóch sędziwych siostrach ze szwedzkiej prowincji, z których starsza w sensie jak najbardziej dosłownym poświęciła swoje życie krowom, płacąc za to bardzo wysoką cenę. Któregoś dnia lokalne władze zamierzają pozbawić ją tego, co najbardziej kocha.

Nasze matki, nasi ojcowie

Serial, reż. Philipp Kadelbach, Niemcy 2013, TVP1, poniedziałek, wtorek 17, 18 VI, 20.20, środa, 19 VI, 20.30

Telewizja publiczna zdecydowała się wyemitować kontrowersyjny dla Polaków miniserial, wyprodukowany przez niemiecką stację ZDF. II wojna światowa została tu pokazana z perspektywy pięciorga młodych ludzi z Berlina. Film zapowiadany jako niezwykle realistyczny obraz wojennej rzeczywistości w sposób szczególnie tendencyjny pokazuje żołnierzy AK. O serialu pisał obszerniej Joachim Trenkner w nr. 14 „TP”.

Operacja Pasztet

Dokumentalny, reż. Ben Macintyre, Wielka Brytania 2010, TVP2, wtorek 18 VI, 22.45

Była to jedna z najbardziej przebiegłych akcji brytyjskiego kontrwywiadu. Wymyślił ją ponoć sam Ian Fleming, twórca „Jamesa Bonda”. Przed wylądowaniem aliantów na Sycylii w 1943 r. dokonano mistyfikacji wskazującej, iż desant nastąpi na Sardynii i Bałkanach. „Operacja Mincemeat” została potem opisana przez Ewena Montagu w książce „Człowiek, którego nie było” i sfilmowana przez Ronalda Neame. Dokument odsłania nieznane dotąd szczegóły akcji.

Marian Dziędziel – aktor odnaleziony

Dokumentalny, reż. Marta Węgiel, Polska 2012, TVP Kultura, środa 19 VI, 8.15, 16.40

Debiutował epizodem w „Stawce większej niż życie”, ale musiało upłynąć wiele lat, by mógł objawić pełnię swoich możliwości. Przyczynił się do tego Wojciech Smarzowski, obsadzając go w roli gospodarza Wojnara w „Weselu”. Od tej pory Dziędziel występuje we wszystkich filmach twórcy „Drogówki”, doczekał się także ważnych ról w „Piątej porze roku” czy „Supermarkecie”. Przed nami dokumentalny portret wybitnego aktora.

Peryferie

Dramat, reż. Bogdan George Apetri, Rumunia 2010, Ale kino!, czwartek 20 VI, 20.10

Obsypany nagrodami film rumuńskiego debiutanta powstał na podstawie pomysłu Cristiana Mungiu, twórcy „4 miesięcy, 3 tygodni i 2 dni”. Tym razem ziemią jałową jest współczesna Rumunia, a bohaterką młoda więźniarka na przepustce, próbująca ułożyć sobie życie wbrew fatalnym okolicznościom.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 24/2013