ZOBACZYĆ WARTO

27 kwietnia – 10 maja

22.04.2013

Czyta się kilka minut

Campo di Fiori

Dokumentalny, reż. Michał Nekanda-Trepka, Polska 2013, TVP 2, niedziela 28 IV, 23.25

Czesław Miłosz czyta jeden ze swych najważniejszych wierszy i opowiada o okolicznościach jego powstania. Towarzyszą mu głosy tych, którzy w czasie likwidacji warszawskiego getta żyli po przeciwnych stronach muru. Ewa Berberyusz, Feliks Tych czy Wiesław Zdort wspominają wiosnę 1943 r., a w szczególności zjawisko „wyłączenia z wyobraźni”, czyli wyparcia tego wszystkiego, co działo się tuż obok z żydowskimi mieszkańcami stolicy.

W otchłani

Dokumentalny, reż. Werner Herzog, USA/Wielka Brytania/Niemcy 2011, TVP 2, wtorek 30 IV, 22.50

W celi śmierci kwestie życia i jego utraty nabierają szczególnego ciężaru. Znany dokumentalista rozmawia ze skazańcami, by zgłębić temat zabijania – będącego pogwałceniem prawa, jak i tego, które dokonywane jest w jego imieniu. Jednym z rozmówców Herzoga jest oskarżony o morderstwo Amerykanin, który za kilka dni ma zostać stracony.

Wstyd

Dramat, reż. Steve McQuinn, Wielka Brytania 2011, Canal+, środa 1 V, 23.05

Rozpaczliwy hedonizm, chorobliwe uzależnienie od seksu, samotność w wielkim mieście – to tylko niektóre z wątków, które przewijają się przez głośny film brytyjskiego reżysera. Michael Fassbender po mistrzowsku wciela się w rolę nowojorskiego króla życia, który pod nienagannie skrojonym garniturem skrywa emocjonalne kalectwo.

Para do życia

Dokumentalny, reż. Joonas Berghäll, Mika Hotakainen, Finlandia 2010, Ale kino!, czwartek 2 V, 20.10

Łaźnia to dla Finów coś więcej niż miejsce ablucji. To przestrzeń spotkania, podczas którego wraz z oczyszczeniem ciała dokonuje się także oczyszczenie duszy. Bohaterami dokumentu są rozmaici mężczyźni po przejściach, którzy spotykają się w parującym przybytku, by zrzucić z siebie ciężar codziennych problemów. Tu nikt nie wstydzi się swoich słabości, a fizyczne obnażenie sprzyja intymnym wyznaniom.

Marley

Dokument muzyczny, reż. Kevin Macdonald, USA/Wielka Brytania 2012, HBO2, środa 8 V, 22.00

Muzyka reggae to tylko część dziedzictwa, jaką pozostawił po sobie Bob Marley. Dla wielu stał się postacią ikoniczną – jako działacz ruchu Rastafari czy symbol afrykańskiej tożsamości. Reżyser „Ostatniego króla Szkocji” przez sześć lat rozmawiał z rodziną i bliskimi Marleya, by sprawdzić, kim był naprawdę legendarny artysta z Jamajki.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 17-18/2013