Reklama

Zmierzymy tempo ucieczki atmosfery

Zmierzymy tempo ucieczki atmosfery

02.12.2013
Czyta się kilka minut
Dr Robert Lillis, naukowiec pracujący przy marsjańskiej misji MAVEN: Te badania pozwolą nam zrozumieć, kiedy Mars przestał być gościnny dla życia.
A

ANNA ŁOSIAK: Jaki jest główny cel misji MAVEN?
Dr ROBERT LILLIS: Jest nim zrozumienie, jak promieniowanie – zarówno elektromagnetyczne, jak i cząsteczkowe – ze Słońca wpływa na utratę atmosfery Marsa. Dzięki temu można będzie oszacować, jak wiele atmosfery (i jak wiele wody) stracił on w ciągu 4 mld lat swojej historii.
Dlaczego warto wydać kilkaset milionów dolarów, żeby odpowiedzieć na to pytanie?
Jest bardzo wiele dowodów, że Mars był kiedyś światem, gdzie mogło istnieć życie. Np. liczne świadectwa geologiczne, jak rozległe sieci rzeczne, pokazują niezbicie, że Mars w przeszłości miał atmosferę wystarczająco gęstą, by na jego powierzchni mogła istnieć płynna woda. Wiemy też, że te same gazy atmosferyczne, np. argon, są na Marsie cięższe niż na Ziemi, a ściślej: wzbogacone w cięższe izotopy danego pierwiastka....

2443

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]