Reklama

Zmarł Jerzy Wyrozumski

Zmarł Jerzy Wyrozumski

05.11.2018
Czyta się kilka minut
Znakomity mediewista, stanowił wzór rzetelności i uczciwości w nauce i w działalności społecznej.
BEATA ZAWRZEL / REPORTER
R

Rodzinną Trembowlę musiał opuścić jako nastolatek, w 1950 r. podjął studia na Uniwersytecie Jagiellońskim, z którym związany był przez resztę życia (profesorem nadzwyczajnym został w 1981 r., zwyczajnym – w 1993). Uczeń prof. Romana Grodeckiego i kontynuator tradycji krakowskiej szkoły historycznej, zajmował się najpierw historią gospodarczą i społeczną polskiego średniowiecza, potem przyszedł czas na dwie syntezy dziejów tej epoki oraz na monumentalne „Dzieje Krakowa do schyłku wieków średnich” i biografię Kazimierza Wielkiego. W latach 80. jako dziekan Wydziału Filozoficzno-Historycznego, a potem prorektor UJ bronił wywalczonej przez Solidarność autonomii uczelni. W latach 90. współorganizował wskrzeszoną Polską Akademię Umiejętności i został jej członkiem czynnym oraz sekretarzem generalnym. Człowiek instytucja, obdarzony powszechnym zaufaniem, niezwykle przy tym skromny, pełnił wiele funkcji w życiu naukowym. Zmarł w wieku 88 lat. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]