Reklama

Zmarł Jan Błoński

Zmarł Jan Błoński

11.02.2009
Czyta się kilka minut
10 lutego po długiej i ciężkiej chorobie zmarł prof. dr hab. Jan Błoński. Był wybitnym historykiem literatury, krytykiem literackim, tłumaczem, nauczycielem akademickim. Odegrał przełomową rolę w rozwoju historii polskiej literatury, krytyki literackiej i recepcji polskiej literatury poza granicami. A także dialogu polsko-żydowskiego, za sprawą swego tekstu Biedni Polacy patrzą na getto, opublikowanego w TP w 1987 r.
Jan Błoński /fot. Danuta Węgiel
O

O śmierci Profesora powiadomił dziekan Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Prof. Błoński urodził się 15 stycznia 1931 w Warszawie. Ukończył filologię polską na UJ (1952), w latach 1959-1962 był pracownikiem Instytutu Badań Literackich PAN. Od 1970 związał się z Uniwersytetem Jagiellońskim jako prorektor UJ ds. dydaktycznych, (1981-1984), dyrektor Instytutu Filologii Polskiej (1988-1991), kierownik Zakładu Teatru (1977-1980) i Katedry Literatury Polskiej XX wieku (1995-1997).

"Prof. Jan Błoński odegrał przełomową rolę w rozwoju  historii polskiej literatury, krytyki literackiej i recepcji polskiej literatury poza granicami  Polski - piszą władze Wydziału Polonistyki UJ. - Jego prace poświęcone twórczości Mikołaja Sępa Szarzyńskiego, Witkacego, Witolda Gombrowicza, Sławomira Mrożka, Czesława Miłosza  to prawdziwe arcydzieła współczesnej humanistyki. Był wybitnym krytykiem literackim, autorem tomów o historycznym znaczeniu dla polskiej humanistyki (m.in. "Zmiana warty", "Odmarsz", "Romans z tekstem"), znakomitym tłumaczem dramatów, prozy i krytyki literackiej (m.in. E. Ionesco,  A.Artaud,  J.Genet)". Jako nauczyciel akademicki ukształtował parę pokoleń historyków literatury, krytyków literackich i teatralnych".

W latach 1950-1960 pracował w redakcji "Przekroju", prowadząc dział literacki, współpracował m.in. z "Życiem Literackim", "Nową Kulturą", "Twórczością", "Dialogiem", "Tygodnikiem Powszechnym", był współtwórcą i redaktorem naczelnym "Tekstów" (1972-1974).

Jako autor  tekstu "Biedni Polacy patrzą na getto" opublikowany w numerze 2/1987 wniósł wielki wkład w rozwój stosunków  polsko-żydowskich.

Przeczytaj tekst Jana Błońskiego "Biedni Polacy patrzą na getto"... >>

Zobacz archiwalne artykuły prof. Błońskiego i o prof. Błońskim... >>

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]