Reklama

Ładowanie...

Ziarenko i kwas

05.11.2018
Czyta się kilka minut
Liturgia przyniosła nam niedawno dwie krótkie przypowieści Jezusa: o ziarnku gorczycy, które przyjęte i zasiane wyrasta jako drzewo, oraz o kwasie, który przyjęty i włożony przez kobietę w trzy miary mąki zakwasza całe ciasto.
L

Liturgia przytoczyła nam owe przypowieści w zapisie św. Łukasza (Łk 13, 18-21). Warto to zauważyć, gdyż redagując swą Ewangelię Łukasz umieścił je w innym kontekście niż pozostali syno- ptycy. U Mateusza i Marka (ten zna jedynie przypowieść o ziarnku gorczycy) stanowią one fragment większej Jezusowej mowy „O Królestwie Bożym w przypowieściach”; u Łukasza są one Jezusowym komentarzem-objaśnieniem konkretnego wydarzenia: czynu, jakiego dopiero co dokonał. Przekonuje o tym sam początek wersetu 18.: „Powiedział więc” (w tłumaczeniu św. Hieronima: Dicebat ergo). Jezus dokonał czynu, który w niektórych jego świadkach wzbudził opór, a w innych – znaki zapytania. Pan nie chce pozostawić ani jednego, ani drugiego bez odpowiedzi. „Powiedział więc: Do czego podobne jest Królestwo Boże...?”. Tak więc, w wersji Łukaszowej Pan nie opowiada nam teoretycznie o Królestwie Bożym; On je „robi...

2982

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]