Reklama

Ładowanie...

Zaproszenie

Zaproszenie

09.05.2016
Czyta się kilka minut
„Poeta to na pewno ktoś / Słuchajcie głosu poety...” – napisał kiedyś Tadeusz Różewicz.
T

Ten wiersz Mistrza z Wrocławia – od niedawna Światowej Stolicy Książki UNESCO – zawędruje niebawem pod strzechy miłośników literatury na wszystkich kontynentach, a sam wiersz „Włosek poety”, autorstwa wielkiego artysty, który mieszkał tutaj przez ponad pół wieku, stanie się Światowym Hymnem Książki.

Nie powinno nikogo dziwić, że niemal 10 lat temu postanowiliśmy, iż miasto Rafała Wojaczka i Tadeusza Różewicza, Tymoteusza Karpowicza i Urszuli Kozioł będzie nie tylko wsłuchiwać się w głos poetów, ale raz w roku zostanie stolicą polskiej poezji. Od tego czasu, poprzez Wrocławską Nagrodę Poetycką „Silesius”, honorujemy najwspanialszych polskich poetów: nagradzamy ich za całokształt twórczości, słuchamy najciekawszych współczesnych głosów poetyckich (nagroda za najlepszy tomik) i tego, co w duszy gra kolejnym pokoleniom wrażliwych młodych ludzi (wyróżnienie za debiut). Ale w roku 2016, gdy nasze miasto nosi zaszczytny tytuł Europejskiej Stolicy Kultury, wymyśliliśmy coś jeszcze... Zapraszamy Państwa na niezwykłe poetyckie święto, jakiego jeszcze w Polsce nie było – Międzynarodowy Festiwal Poezji Silesius 2016. To festiwal festiwali, w ramach którego połączyliśmy siły z największymi wydarzeniami poetyckimi w kraju: krakowskim Festiwalem Miłosza, Międzynarodowym Festiwalem Literatury Europejski Poeta Wolności z Gdańska, Miastem Poezji z Lublina i Festiwalem Poznań Poetów.

Na to wspólne święto poezji, na tygodniowe spotkanie z wrocławianami i gośćmi ESK Wrocław 2016 przyjadą wszyscy, których głosu warto słuchać; wszyscy, którzy dają nam wzruszenie i oddech, mądrość i otwartość.
Zapraszam do Wrocławia, posłuchajmy razem poetów, spotkajmy się w mieście spotkań, bo przecież jak napisał Różewicz: „Słyszycie / Czasem wisi coś / na jednym włosku wisi / Dziś włoskiem tym poety głos / Słyszcie / Ktoś tam słyszy”. ©

​Rafał Dutkiewicz, Prezydent Miasta Wrocławia

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]