Reklama

Ładowanie...

Zapraszam Majcherka na wieś

22.09.2009
Czyta się kilka minut
Jestem stałym czytelnikiem "Tygodnika Powszechnego". Ten tytuł przyzwyczaił mnie do wysokiego poziomu drukowanych tekstów i dużej rzetelności piszących pod szyldem "Tygodnika" autorów. Dlatego też ze sporym zdumieniem przeczytałem tekst " Na wsi weselej " pana Janusza Majcherka. Jak autor sam przyznaje, tekst powstał pod wpływem urlopowych peregrynacji. Obawiam się, że luźne impresje powstałe pod wpływem sielskich pejzaży nie są najlepszą bazą materiałową do tekstów o polskiej wsi, czego przykładem, niestety, jest ten tekst.
P

Pisze autor, że "W ostatnich latach standard życia na wsi bardzo się zmienił i niekiedy stało się ono łatwiejsze niż w mieście". Oznaką tych zmian są według p. Majcherka okazałe wiejskie rezydencje, a źródłem dobrobytu - dopłaty unijne, jak pisze Autor, "zwłaszcza za ugorowanie". Obawiam się, że wnioski wyciągnięte przez p. Majcherka z urlopowych obserwacji są błędne.

W 2008 roku najpopularniejsza dopłata w ramach Jednolitych Płatności Obszarowych wyniosła 339,30 zł/ha. Autor może obliczyć, ile trzeba mieć pola, żeby z pieniędzy otrzymywanych "za ugorowanie pola" (chociaż oczywiście ugorowanie nie jest wymogiem przy JPO) można sobie było wybudować dom. Zakładając, że wzniesienie wiejskiej rezydencji kosztuje

200 tysięcy złotych, trzeba byłoby mieć około stu hektarów i przez mniej więcej sześć lat odkładać pieniądze z dopłat. Jednak, jako że na...

2338

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]