Reklama

Zapraszam Majcherka na wieś

Zapraszam Majcherka na wieś

22.09.2009
Czyta się kilka minut
Jestem stałym czytelnikiem "Tygodnika Powszechnego". Ten tytuł przyzwyczaił mnie do wysokiego poziomu drukowanych tekstów i dużej rzetelności piszących pod szyldem "Tygodnika" autorów. Dlatego też ze sporym zdumieniem przeczytałem tekst " Na wsi weselej " pana Janusza Majcherka. Jak autor sam przyznaje, tekst powstał pod wpływem urlopowych peregrynacji. Obawiam się, że luźne impresje powstałe pod wpływem sielskich pejzaży nie są najlepszą bazą materiałową do tekstów o polskiej wsi, czego przykładem, niestety, jest ten tekst.
P

Pisze autor, że "W ostatnich latach standard życia na wsi bardzo się zmienił i niekiedy stało się ono łatwiejsze niż w mieście". Oznaką tych zmian są według p. Majcherka okazałe wiejskie rezydencje, a źródłem dobrobytu - dopłaty unijne, jak pisze Autor, "zwłaszcza za ugorowanie". Obawiam się, że wnioski wyciągnięte przez p. Majcherka z urlopowych obserwacji są błędne.

W 2008 roku najpopularniejsza dopłata w ramach Jednolitych Płatności Obszarowych wyniosła 339,30 zł/ha. Autor może obliczyć, ile trzeba mieć pola, żeby z pieniędzy otrzymywanych "za ugorowanie pola" (chociaż oczywiście ugorowanie nie jest wymogiem przy JPO) można sobie było wybudować dom. Zakładając, że wzniesienie wiejskiej rezydencji kosztuje

200 tysięcy złotych, trzeba byłoby mieć około stu hektarów i przez mniej więcej sześć lat odkładać pieniądze z dopłat. Jednak, jako że na...

2338

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Uwaga! Przypominamy o ciszy wyborczej. Trwa ona od północy z 10 na 11 lipca do momentu zakończenia głosowania w wyborach prezydenckich 12 lipca. W tym czasie nie wolno prowadzić agitacji wyborczej, również w internecie. Za złamanie zakazu agitacji grozi kara grzywny.

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]