Reklama

Zapomniane piękno

Zapomniane piękno

27.02.2012
Czyta się kilka minut
Znowu Wielki Post. „Znowu” to ukochane słowo ludzi znudzonych, a więc niezdolnych do wysiłku i do drogi. Zbyt niecierpliwych, by umieć czekać, i zbyt słabych, by chcieć dojść do celu.
Z

Znudzeni pocieszają się łatwymi odpowiedziami na bolesne pytania albo znieczulają zwyczajnym, milczącym niemyśleniem. Zresztą słowa bolesne: „cierpienie”, „śmierć” uznają za zbyt trudne i chcieliby je wykreślić ze słownika. Strategia „znowu” pozwala im się ociągać, zniweczyć każdy zapał i entuzjazm do pracy. A coś takiego jak zaglądanie pod powierzchnię rzeczywistości w ogóle nie leży w ich mocy, tak usprawiedliwieni od dawna stoją w miejscu. Nawet jeśli to miejsce jest niewygodne i pozbawione widoków na przyszłość.

„Znowu” bywa też kruchą mądrością i pamięcią porażek oraz nieudanych prób bycia lepszym albo bardziej wierzącym. Po latach nieudolnych zmagań można się naprawdę trwale zniechęcić do siebie, Boga, Kościoła i tych „rzeczy”. Dlatego wewnętrzny głos, główny hermeneuta „znowu”, podpowiada już teraz: „nic nie rób, nic z tego nie będzie” albo „i tak wszystko wróci do...

4119

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]