Reklama

Zainteresowanie plastyką nieprofesjonalną przeżywa obecnie renesans

Zainteresowanie plastyką nieprofesjonalną przeżywa obecnie renesans

07.08.2012
Czyta się kilka minut
Jan Nowak, „ Jochym z Marców”, 2011 r.
N

Na całym świecie organizowane są wystawy, konferencje, sympozja poświęcone sztuce nazywanej naiwną, art brut czy outsider art. Na tym tle bardzo wyraziście zaznacza się działalność Muzeum Śląskiego w Katowicach, które jako jedyna instytucja z Polski zostało wymienione w publikacji „On the map. Exploring European Outsider Art”, prezentującej europejskie muzea i galerie o najciekawszych zbiorach i najbardziej aktywnej działalności.

Pozycję tę potwierdza fakt, że w nowo budowanym gmachu Muzeum Śląskiego na ponad 500m2 stworzona zostanie jedyna w Polsce stała ekspozycja plastyki nieprofesjonalnej, oparta na kolekcji Działu Plastyki Nieprofesjonalnej, uważanej za jedną z najbardziej reprezentatywnych w Polsce.

W zbiorach bogato reprezentowani są twórcy śląscy – między innymi: T. Ociepka, E. Sówka, P. Wróbel, B. Krawczuk, J. Nowak oraz najwybitniejsi przedstawiciele polskiej plastyki nieprofesjonalnej, jak chociażby Nikifor, Maria Wnęk, Stanisław Zagajewski czy Edward Sutor.

Kolekcja co roku wzbogaca się o kilkadziesiąt nowych obiektów. W październiku 2012 r. planowana jest wystawa monograficzna poświęcona twórczości Erwina Sówki – ta prezentacja inauguruje cykl ekspozycji poświęconych klasykom śląskiej sztuki naiwnej.

W następnych latach planowane są m.in. wystawy Jana Nowaka, Pawła Wróbla czy Teofila Ociepki. Wystawom tym każdorazowo towarzyszyć będzie wydawnictwo albumowe prezentujące dorobek danego artysty, tworzące serię wydawniczą pod wspólną nazwą roboczą „Wolność Wyobraźni – Śląscy Artyści Intuicyjni”.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]