Reklama

Za oknem las, w oknie też

Za oknem las, w oknie też

22.02.2021
Czyta się kilka minut
Oto news z cyklu: „amerykańscy naukowcy odkryli...”. Choć brzmi jak ciekawostka, może się okazać jedną z przełomowych innowacji ostatnich lat: wiemy, jak tanio sprawić, aby drewno było przezroczyste.
D

Dotąd uznawano, że trzeba je w tym celu pozbawić ligniny. Wymagało to użycia środków chemicznych i dużej ilości energii. Badacze z Uniwersytetu Marylandu pod kierunkiem prof. Liangbinga Hu opisali jednak metodę, przy pomocy której zmienili strukturę ligniny szybko i tanio. Najpierw potraktowali drewno pędzlem z roztworem nadtlenku wodoru. Pozostawiony przez godzinę na słońcu (lub pod lampą UV) wybielił on chromofory, odpowiadające w ligninie za żółtawy kolor drewna. Następnie zaaplikowali do drewna żywicę epoksydową (stosowaną m.in. do konserwacji kutrów rybackich), która wypełniła w nim przestrzenie i pory, utwardziła – oraz sprawiła, że materiał zaczął przepuszczać 90 proc. widzialnego światła.

Efekt to drewno lżejsze, bardziej wytrzymałe i elastyczniejsze od szkła, a także lepiej od niego izolujące. W przyszłości może znaleźć zastosowanie w oknach – zwykle najbardziej odpowiedzialnych za utratę energii w budynkach – jako ochrona paneli słonecznych w trudnych warunkach atmosferycznych oraz materiał dekoracyjny i budowlany (badacze nie wykluczają, że możliwa byłaby budowa przezroczystych ścian). ©℗

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]