Reklama

Za nasze grzechy

Za nasze grzechy

07.04.2009
Czyta się kilka minut
Wejdziemy do ogrodu Getsemani, by iść za Jezusem z Nazaretu i towarzyszyć Mu w ostatnich godzinach ziemskiego życia. Będzie to droga bólu, samotności, okrucieństwa, zła i śmierci. Ale będzie to także droga wiary, nadziei i miłości, albowiem grób - ostatni etap tej drogi - nie pozostanie zapieczętowany na zawsze.
S

Stacja I: Jezus w Ogrodzie Oliwnym

Gdy Jerozolimę okrywają ciemności, oliwne drzewa Getsemani wiodą nas ku tamtej nocy Jezusowego cierpienia i modlitwy. Widzimy Go samotnie klęczącego pośrodku ogrodu. Jak każdy, kto staje w obliczu śmierci, tak i Chrystus popada w trwogę. Co więcej: Jego modlitwa staje się potwornym wysiłkiem, a krwawy pot na czole każe myśleć o bezmiernym cierpieniu. Łukasz na opisanie modlitwy Jezusa w Ogrójcu używa słowa agonia, czyli konanie.

Jezus zwraca się do Ojca nieomal rozpaczliwie, ale On wydaje się nie słyszeć wołania: "Ojcze, jeśli chcesz, zabierz ode Mnie ten kielich!", kielich cierpienia i śmierci. Podobnie jeden z wielkich ojców Izraela, Jakub, pewnej ciemnej nocy nad brzegiem jednego z dopływów Jordanu, spotkał Kogoś, "kto zmagał się z nim aż do wschodu jutrzenki" (Rdz 32, 23-32). Tym...

35332

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]