Reklama

Z obu stron frontu

Z obu stron frontu

11.05.2014
Czyta się kilka minut
Ryszard Kaczmarek, historyk Górnego Śląska: Mundury niemieckie na polskie zamieniło na Zachodzie 90 tysięcy Polaków służących w Wehrmachcie, w tym na froncie włoskim 35 tysięcy.
P

PATRYCJA BUKALSKA: Niewiele mówi się o Polakach, którzy pod Monte Cassino walczyli po drugiej stronie: w mundurach Wehrmachtu. Skąd oni pochodzili?
RYSZARD KACZMAREK: Głównie byli to żołnierze z Pomorza i Górnego Śląska, wcieleni do armii niemieckiej. Nie sposób dokładnie powiedzieć, ilu z nich trafiło na front pod Monte Cassino. Ale wiemy, że Polacy w niemieckich mundurach tam byli, i że przechodzili na stronę polską do Korpusu Andersa.
Byli to jeńcy czy uciekinierzy z Wehrmachtu?
Do zmiany munduru dochodziło głównie w obozach jenieckich, gdzie Polacy, wzięci wcześniej do niewoli przez aliantów, zgłaszali się do służby w polskiej armii. Przejście przez linię frontu zawsze było wyjątkowo ryzykowne, więc liczba takich przypadków była ograniczona. Zdarzało się natomiast, że Polacy w niemieckich mundurach ukrywali się...

3441

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]