Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Wyspy szykują się na twardy brexit

Wyspy szykują się na twardy brexit

z Londynu
27.08.2018
Czyta się kilka minut
Już za pół roku Zjednoczone Królestwo opuści Unię Europejską, a porozumienia między Londynem i Brukselą o warunkach brexitu wciąż nie ma i możliwe, że nie będzie go wcale.
B

Brytyjski rząd opublikował więc pierwsze rekomendacje dla obywateli, instytucji i firm, jak zabezpieczyć się na wypadek twardego brexitu. To wskazówki dotyczące importu i eksportu, a także – brzmiące niepokojąco – rady, aby np. firmy farmaceutyczne i szpitale zgromadziły zapas leków na sześć tygodni, biznesmeni zaś z Irlandii Półno- cnej, prowadzący działalność po obu stronach granicy, zapytali rząd Irlandii, co mają robić. Eksporterzy żywności organicznej muszą liczyć się z dziewięciomiesięczną nieobecnością na rynku Unii, bo tyle będą musieli czekać na nowe unijne certyfikaty. I tak dalej.

To czarny scenariusz. Na razie rozmowy Londyn–Bruksela trwają, choć czasu do marca 2019 r. (wtedy miną przepisowe dwa lata od chwili, gdy Londyn ogłosił, że opuszcza Unię) jest coraz mniej. Im później porozumienie zostanie przedstawione brytyjskiemu parlamentowi, tym mniej czasu będzie na korekty. I tym bardziej realne staje się jego odrzucenie. Co wtedy? Wyjście bez umowy? A może referendum? Rośnie bowiem społeczne poparcie dla idei poddania porozumienia z Unią pod powszechne głosowanie. ©℗

Czytasz ten tekst bezpłatnie, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Dziennikarka działu Świat, specjalizuje się też w tekstach o historii XX wieku. Pracowała przy wielu projektach historii mówionej (m.in. w Muzeum Powstania Warszawskiego)  i filmach...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]