Reklama

Wychowanie jest bolesne

Wychowanie jest bolesne

10.06.2013
Czyta się kilka minut
„TP” 22/13
Z

Zamieszczone przez „TP” artykuły o grzeczności dzieci prezentują moim zdaniem pogląd na wychowanie będący jedną z przyczyn bolączki naszych czasów: egoizmu i braku szacunku dla innych. Wychowywanie to jest niestety proces, który ma dziecko nauczyć pewnych społecznych norm zachowania, polegających głównie w pierwszym etapie na umiejętności kontrolowania pragnień, chęci tak, by nie sprawiały innym przykrości lub niewygody. Chodzi więc właśnie o ograniczanie swojego „ja” i zrozumienie, że inni są nie mniej ważni. W drugim etapie nadchodzi czas na naukę reagowania na potrzeby innych – empatię, pomoc, odpowiedzialność. Naukę tę trzeba zacząć już od początku życia dziecka, nie po to, by je stłumić, lecz wręcz przeciwnie – zaniedbania poczynione w tym okresie sprawiają, że potem trudniej jest mu dostosować się do obowiązujących norm. Nauka musi być dostosowana do wieku dziecka.
...

2050

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Od 25 maja 2019 r., godz. 0:00, do zakończenia głosowania do Parlamentu Europejskiego trwa CISZA WYBORCZA. W tym czasie nie wolno prowadzić agitacji wyborczej. Dowiedz się więcej >> 

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]