Reklama

Wszystkie dinozaury miały pióra?

Wszystkie dinozaury miały pióra?

28.07.2014
Czyta się kilka minut
Do takich wniosków dochodzą belgijscy i rosyjscy paleontolodzy na podstawie odkrytych na Syberii skamielin dinozaurów Kulindadromeus zabaikalicus (na ilustracji).
Fot. Andrey Atuchin / BRIS.AC.UK
Z

Znaleziska pokazują, że stworzenia te miały nie tylko łuski na goleniach i ogonie oraz krótką szczecinę na głowie i grzbiecie, ale także pióra na ramionach i nogach. Dinozaury z piórami – wbrew temu, co pamiętamy z „Parku Jurajskiego” – to nie nowość. Dotąd poznano ponad 30 opierzonych gatunków, a parę lat temu odkryto metodę identyfikacji kolorów upierzenia (zob. „TP” 11/2012). Wszystkie dotychczas odkryte pierzaste dinozaury były mięsożernymi przedstawicielami rzędu gadziomiednicznych, podrzędu terapoda, do których zaliczają się przodkowie dzisiejszych ptaków. Pióra więc w ich przypadku nie były zaskoczeniem. Jednak K. zabaikalicus to mały roślinożerca, przedstawiciel drugiego z rzędów dinozaurów – ptasiomiednicznych (do nich należą też m.in. słynny triceratops czy stegozaur). Zdaniem badaczy znalezisko potwierdza, że upierzenie było wśród dinozaurów powszechne – nawet wśród tych...

1404

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]