Ładowanie...
Wstęp
Wstęp
Nauka, sztuka, humanistyka – każda na swój sposób próbuje uchwycić i zrozumieć zjawiska, które mają fundamentalny wpływ na nasze życie, a szerzej: na kondycję wszystkich istnień, pośród których zamieszkuje człowiek. Zazwyczaj jednak odpowiedzi te traktujemy rozdzielnie, odgraniczamy od siebie poszczególne dyscypliny, zakładając, że nie mają ze sobą nic wspólnego: że fizyk patrzy na rzeczywistość inaczej niż pisarz, że myśl kosmologa, zastanawiającego się nad kształtem wszechświata, biegnie innym torem niż myśl humanisty. Oczywiście, w wielu przypadkach tak właśnie jest, ale nie znaczy to, że owe perspektywy są całkowicie niewspółmierne, że jesteśmy skazani na wybór jednej i odrzucenie drugiej.
Postanowiliśmy zorganizować Festiwal Kopernika, by ważne pytania na temat istnienia i granic poznania zadać „wspólnie”, by stworzyć przestrzeń, w której nauka i duchowość, fizyka i sztuka, kosmologia i socjologia wespół mierzą się z wyzwaniami, które stoją przed człowiekiem w XXI w.
Tematem pierwszej edycji są „rewolucje”: przełomowe momenty w dziejach kultury i nauki (traktowanej przez nas jako część tej pierwszej), które pozwoliły ludzkości wejść w nowy etap rozwoju. W międzynarodowym gronie wybitnych naukowców, humanistów, pisarzy i artystów będziemy rozważać dynamikę owych zmian, a także ich konsekwencje – nie tylko naukowe i ekonomiczne, ale także polityczne i etyczne.
Grzegorz Jankowicz, Dyrektor wykonawczy Copernicus Festival
Autor artykułu

Napisz do nas
Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.
Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!
Newsletter
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]