Wspominają abp. Józefa Życińskiego

Abp Dominik Duka

22.02.2011

Czyta się kilka minut

Prymas Czech

Jego posługa przekraczała granice działalności kościelnej. Jego publikacje naukowe z zakresu filozofii, kosmologii i innych dyscyplin naukowych doprowadziły wielu ludzi do stawiania sobie pytań o wzajemne relacje nauki i wiary.

Kard. Stanisław Dziwisz

Metropolita Krakowski

Być może nie wszyscy rozumieli wielkość abp. Życińskiego, ale był to człowiek wielkiego otwarcia i dialogu ze współczesnym światem, a takich ludzi Kościół dziś bardzo potrzebuje.

Abp Józef Michalik

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski

Nie jest źle z Polską, jeśli ma rodziny, które wydają takich synów. Nie jest źle z Kościołem w Polsce, który ceni takich biskupów, szanuje ich i oddaje im hołd. Nie jest źle z Ojczyzną naszą, która przy okazji tego nagłego odejścia człowieka pokazała swoje serce wobec niego.

Kard. Kazimierz Nycz

Metropolita Warszawski

Wierzymy, że Bóg w swojej Opatrzności kieruje życiem każdego z nas. A zatem przez tę śmierć, przez tę ostatnią drogę z Rzymu do Lublina, przez te rzesze modlących się w różnych miejscach ludzi, chce nam coś powiedzieć, może coś, czego nie zdołaliśmy odkryć i ocenić, a także docenić za życia Arcybiskupa Józefa na ziemi.

Grzegorz Polak

Dziennikarz

Któregoś roku po opłatku dla pielęgniarek uczestniczki już wychodziły, gdy nagle zawróciły i ruszyły w kierunku Arcybiskupa. Z płaczem zaczęły mu dziękować. Okazało się, że do książki swego autorstwa każdej z pielęgniarek włożył kopertę z 200 zł. (...) Już po jego śmierci dowiedziałem się, że jednym kliknięciem przelał elektronicznie swoje oszczędności w wysokości kilkudziesięciu tysięcy złotych na konto jednej z wdów smoleńskich. (...) Odwiedzał ciężko chorych kapłanów, a przed świętami wsiadał do samochodu i składał wizyty starym, schorowanym i samotnym księżom, także w małych parafiach.

Michael Schudrich

Naczelny rabin Polski

Kiedy patrzyłem na jego twarz i widziałem jego uśmiech, wówczas przypominałem sobie słowa psalmisty: "Służyć Panu Bogu w radości". Najważniejsza rzecz, którą możemy robić - chcąc uszanować jego pracę i życie - to iść razem, ręka w rękę, drogą dialogu.

Nidal Abu Tabak

Mufti Ligi Muzułmańskiej w RP

To człowiek, który kilka lat temu podał mi rękę, kiedy byliśmy w kościele, uśmiechnął się do mnie i powiedział: "kocham was". A ja z tego miejsca mówię mu, bo wierzę, że słyszy: "my też ciebie kochamy". Prawdziwą modlitwą nad jego duszą jest to, by kontynuować jego dzieła.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 09/2011