Reklama

Władcy pełnoprawni

Władcy pełnoprawni

22.12.2016
Czyta się kilka minut
W Europie Środkowej przyjęcie nowej wiary odbywało się w cieniu geopolityki, a także rywalizacji między Kościołem wschodnim a zachodnim. W jakich okolicznościach ochrzcili się Morawianie, Czesi i Polanie?
Karel Javůrek, Chrzest księcia Borzywoja (1858) Fot. Domena publiczna / wikipedia.org
T

Tworzenie się pierwszych państw słowiańskich na przełomie wieków VIII i IX jest nierozerwalnie związane z problemem chrztu ich władców i chrystianizacji. Podobnie jak wcześniej Goci czy Germanie wobec cesarstwa rzymskiego, także książęta słowiańscy traktowali chrzest jako akt polityczny, a punktem odniesienia było dla nich ówczesne imperium Franków, rządzone przez Karolingów.
Powstałe częściowo na gruzach efemerycznego państwa Samona, Państwo Wielkomorawskie przyjęło chrzest w 831 r. dzięki przenikliwości jego założyciela księcia Mojmira. Korzystając z trudności dynastycznych Karolingów – rodu, który w tamtej epoce władał obszarami obecnej Francji oraz części Niemiec i Włoch – podjął on próbę emancypacji.
Ekspansja Mojmira zaniepokoiła Ludwika Niemieckiego, który po traktacie w Verdun (dzielącym schedę po Karolu Wielkim) objął wschodnią część monarchii karolińskiej i...

8578

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]