Reklama

Władca ceniący ryzyko

Władca ceniący ryzyko

26.06.2012
Czyta się kilka minut
300-lecie urodzin to okazja, by przyjrzeć się Fryderykowi Wielkiemu, który tak znacząco wpłynął na los Europy. W Niemczech trwa festiwal wystaw, filmów, książek... Szczególne miejsce zajmuje tu ogromna ekspozycja w poczdamskim Neues Palais.
24-letni Fryderyk, wtedy jeszcze następca pruskiego tronu; obraz z 1736 r. repr. Roland Handrick / SPSG
W

W 1740 r. Fryderyk zapisał: „przekroczyłem swój Rubikon”. Chodziło mu o rozpoczęcie z Austrią wojny o Śląsk. Dość buńczuczne porównywanie się 28-letniego zaledwie króla z Juliuszem Cezarem... Jednak ten pierwszy, ryzykowny krok okazał się początkiem budowy państwa, które stało się jedną z europejskich potęg.

Fryderyk często podejmował ryzykowną grę w polityce wewnętrznej i zagranicznej. Tę szczególną skłonność podkreśla tytuł poczdamskiej ekspozycji: „Friederisiko”, łączący imię króla ze słowem „Risiko” (ryzyko). Ten neologizm ma opisać jego osobę. Tylko czy jego sukcesy wynikały tylko z uwielbienia ryzyka? Wątpliwe. Kim zatem był Fryderyk Wielki? Jak pokazać go oczami ludzi z XXI wieku?

FILOZOF, ARTYSTA...

Na poczdamskiej wystawie można poznać obyczaje króla, jego postawę wobec polityki czy religii, kampanie wojenne i zarządzanie państwem,...

5705

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]