Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Wydanie specjalne "Polska Żydowska"

Willa Eugeniusza Kwiatkowskiego w Tarnowie-Mościcach

Willa Eugeniusza Kwiatkowskiego w Tarnowie-Mościcach

14.05.2018
Czyta się kilka minut
ul. Jarzębinowa 9, Tarnów
K. SCHUBERT, MIK 2018
C

Chemikowi Ignacemu Mościckiemu, który w 1926 r. został prezydentem II RP, Tarnów zawdzięcza nie tylko nazwę jednej ze swych dzielnic, ale przede wszystkim imponujący skok gospodarczy. Decyzja o budowie Państwowej Fabryki Związków Azotowych zapadła w 1927 r., a już w styczniu 1930 r. świętowano jej oficjalne otwarcie. Błyskawiczne tempo budowy w „szczerym polu” wymagało bazy noclegowej i zaplecza dla jej budowniczych. Jako jeden z pierwszych budynków na osiedlu, już w 1928 r., powstała willa dla dyrektora i jego rodziny. Służbowy dom otoczony wspaniałym ogrodem to osiem pokoi, dwie łazienki, garderoba, dwa tarasy, kredens i dwie służbówki. Podczas majowego zwiedzania tej najelegantszej willi w Mościcach będzie można zobaczyć również współczesny gabinet dyrektora Grupy Azoty S.A.

Czytasz ten tekst bezpłatnie, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]