Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Weneckie tiramisu z papieżem

Weneckie tiramisu z papieżem

20.11.2017
Czyta się kilka minut
Święto ubogich nie ma nic wspólnego z gloryfikacją ubóstwa.
T

To przywrócenie – choćby na moment – równowagi, z którą ciągle mamy problem w Kościele, czyli postawienie ubogiego rzeczywiście w centrum. Tak można skomentować ustanowiony przez Franciszka i obchodzony po raz pierwszy w ubiegłą niedzielę Światowy Dzień Ubogich. O wyjątkowej ważności ubogich dla chrześcijaństwa mówił papież podczas mszy w bazylice św. Piotra, w której uczestniczyło 4 tysiące ubogich z całego świata. „W ubogich objawia się obecność Jezusa, który będąc bogatym, stał się ubogim. Z tego powodu w nich, w ich słabości jest »zbawcza moc«” – wyjaśniał. Ale zarazem dodawał: „Kochać ubogiego to walczyć z wszelkim ubóstwem, duchowym i materialnym”. Przez cały tydzień bezdomni i ubodzy mogli w Rzymie otrzymać darmową pomoc medyczną, zaś w niedzielę zjeść z papieżem posiłek (jak podano, menu było typowo włoskie: kluski z pomidorami, oliwki i ser, kotlety cielęce z warzywami, polenta i brokuły, weneckie tiramisu, woda, pomarańcza i kawa).

Święto ubogich obchodzono również w Polsce. W Krakowie rozdawano m.in. przewodnik „Gdzie zjeść, spać, umyć się”, przygotowany przez wspólnotę Sant’Egidio, w Częstochowie – egzemplarze Ewangelii. W Poznaniu funkcjonował Autobus Pomocy, a Caritas w całej Polsce organizowała akcję „Tutka Charytatywna” z produktami spożywczymi oraz artykułami chemii gospodarczej dla potrzebujących. ©℗

Czytasz ten tekst bezpłatnie, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Kierownik działu Wiara w „Tygodniku Powszechnym”. Ur. 1966 r., absolwent Wydziału Mechanicznego AGH, studiował filozofię na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie i teologię w Kolegium...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]