Reklama

W SKRÓCIE

W SKRÓCIE

31.12.2012
Czyta się kilka minut
5 – 11 I
Z

Zmarł Jerzy Bereś. Wybitny rzeźbiarz, performer, uczeń Xawerego Dunikowskiego. W swoich pracach posługiwał się drewnem, kamieniami polnymi czy rzemieniami, ale też – własnym ciałem. Dokonujące się w jego twórczości przejście od naturalnych, „wiejsko-poetyckich” konstrukcji do „akcji” czy „mszy” ukazujących obnażone ciało komentował krytyk Jerzy Hanusek: „Bereś posługuje się swoim ciałem, tak jak posługuje się klocami drewna lub ogniem. (...) Nagość jest manifestacją otwartości, ufności, szczerości, bezbronności”. Bereś zmarł w Krakowie, w wieku 82 lat.

„Zeszyty Literackie” nr 120. „We wszystkich głosach na temat uniwersytetu i idei akademii daje się słyszeć pogląd o dobroczynnym działaniu spotkania i dialogu, swobodnej wymiany poglądów, a ikoną akademii staje się między innymi postać mistrza, kogoś, od kogo można uczyć się postaw i czerpać...

2862

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]