Reklama

W czerwcu beatyfikacja kard. Wyszyńskiego

W czerwcu beatyfikacja kard. Wyszyńskiego

Augustyn z Watykanu
30.09.2019
Czyta się kilka minut
BARTOSZ KRUPA / EAST NEWS
P

Po decyzji komisji kardynałów i biskupów (z 1 października), zatwierdzającej cud za wstawiennictwem kard. Wyszyńskiego, i złożeniu przez papieża podpisu na dekrecie o wyniesieniu Prymasa Tysiąclecia na ołtarze podana zostanie data dzienna uroczystości – dowiedział się „Tygodnik”.

Będzie to ostatni etap trwającego 36 lat procesu beatyfikacyjnego. Rozpoczął się on w 1983 r., dwa lata po śmierci kardynała. Prace na szczeblu diecezjalnym trwały 18 lat. Po przekazaniu dokumentacji do Watykanu przez kolejnych 16 lat trwało opracowywanie najważniejszego dokumentu procesowego zwanego Positio super virtutibus. Zakończyło się w kwietniu 2017 r., a kilka miesięcy później (w grudniu) papież podpisał dekret o heroiczności cnót polskiego prymasa.

Równocześnie trwało badanie cudu koniecznego do beatyfikacji. Przesłaną z Polski dokumentację o uzdrowieniu w 1988 r. 19-letniej dziewczyny z nowotworu tarczycy zatwierdziły watykańskie komisje: medyczna i teologiczna. Pierwsza z nich stwierdziła, że uzdrowienie było niewytłumaczalne w świetle obecnej wiedzy, druga – że miało charakter nadprzyrodzony. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Dziennikarz i fotoedytor „Tygodnika Powszechnego”. Absolwent teatrologii UJ, studiował też historię i kulturę Włoch w ramach stypendium przyznanego przez konsorcjum ICoN zrzeszające kilka...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]