Reklama

W cieniu transformacji

W cieniu transformacji

11.09.2005
Czyta się kilka minut
Przemiany społeczne w Europie Środkowej i Wschodniej były tematem 9. Międzynarodowego Kongresu Renovabis, który pod hasłem Nowe bogactwo -nowe ubóstwo odbył się w dniach 1-3 września we Fryzyndze.
W

Wzięło w nim udział ok. 350 osób z 23 krajów, z czego połowa z Europy Wschodniej. Według organizatorów, choć po 1989 r. pod wieloma względami sytuacja na wschodzie kontynentu zbliżyła się do warunków zachodnich, w dalszym ciągu wielu ludzi znajduje się “w cieniu" transformacji (określenie ks. Dietgera Demutha, dyrektora wykonawczego “Renovabis"). Uczestnicy Kongresu analizowali przyczyny występujących trudności i rozmawiali o perspektywach na przyszłość.

Przełomy w Europie Środkowej i Wschodniej spowodowały, że nowej aktualności nabrała kwestia sprawiedliwości - stwierdził bp Reinhard Marx z Trewiru. Jego zdaniem najważniejszym problemem XXI wieku będzie to, czy się uda “rozwinąć i utrzymać dla czasów współczesnych społeczny kapitalizm i społeczną gospodarkę rynkową". Kościół powinien bardziej niż dotąd działać na tym polu, kierując się zasadami solidarności...

3048

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]