Reklama

W cieniu transformacji

W cieniu transformacji

11.09.2005
Czyta się kilka minut
Przemiany społeczne w Europie Środkowej i Wschodniej były tematem 9. Międzynarodowego Kongresu Renovabis, który pod hasłem Nowe bogactwo -nowe ubóstwo odbył się w dniach 1-3 września we Fryzyndze.
W

Wzięło w nim udział ok. 350 osób z 23 krajów, z czego połowa z Europy Wschodniej. Według organizatorów, choć po 1989 r. pod wieloma względami sytuacja na wschodzie kontynentu zbliżyła się do warunków zachodnich, w dalszym ciągu wielu ludzi znajduje się “w cieniu" transformacji (określenie ks. Dietgera Demutha, dyrektora wykonawczego “Renovabis"). Uczestnicy Kongresu analizowali przyczyny występujących trudności i rozmawiali o perspektywach na przyszłość.

Przełomy w Europie Środkowej i Wschodniej spowodowały, że nowej aktualności nabrała kwestia sprawiedliwości - stwierdził bp Reinhard Marx z Trewiru. Jego zdaniem najważniejszym problemem XXI wieku będzie to, czy się uda “rozwinąć i utrzymać dla czasów współczesnych społeczny kapitalizm i społeczną gospodarkę rynkową". Kościół powinien bardziej niż dotąd działać na tym polu, kierując się zasadami solidarności...

3048

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]