W cieniu transformacji

Przemiany społeczne w Europie Środkowej i Wschodniej były tematem 9. Międzynarodowego Kongresu Renovabis, który pod hasłem Nowe bogactwo -nowe ubóstwo odbył się w dniach 1-3 września we Fryzyndze.

Wzięło w nim udział ok. 350 osób z 23 krajów, z czego połowa z Europy Wschodniej. Według organizatorów, choć po 1989 r. pod wieloma względami sytuacja na wschodzie kontynentu zbliżyła się do warunków zachodnich, w dalszym ciągu wielu ludzi znajduje się “w cieniu" transformacji (określenie ks. Dietgera Demutha, dyrektora wykonawczego “Renovabis"). Uczestnicy Kongresu analizowali przyczyny występujących trudności i rozmawiali o perspektywach na przyszłość.

Przełomy w Europie Środkowej i Wschodniej spowodowały, że nowej aktualności nabrała kwestia sprawiedliwości - stwierdził bp Reinhard Marx z Trewiru. Jego zdaniem najważniejszym problemem XXI wieku będzie to, czy się uda “rozwinąć i utrzymać dla czasów współczesnych społeczny kapitalizm i społeczną gospodarkę rynkową". Kościół powinien bardziej niż dotąd działać na tym polu, kierując się zasadami solidarności, pomocniczości i zrównoważonego rozwoju.

Także dr Peter Neher uważa, że stabilizację i dynamikę rozwoju można będzie osiągnąć tylko wówczas, gdy każdy obywatel będzie kierował się poczuciem odpowiedzialności, a jednocześnie zostanie stworzona sieć pomocy dla “najbiedniejszych z biednych". Dyrektor generalny niemieckiej “Caritas" podkreślił, że myślą przewodnią wkładu społeczeństwa obywatelskiego i Kościoła na ich rzecz powinna być praca na rzecz “usprawnienia społecznego".

Były premier Badenii-Wirtembergii Erwin Teufel powiedział, że przełom 1989/1990 w Europie był “szczęśliwym trafem w historii", którego fundamenty położyło powstanie “Solidarności". Teraz Unię Europejską trzeba postawić “z głowy na nogi". “Potrzebna jest nam konstytucja" - mówił. Traktat Konstytucyjny należy uchwalić szybko, bo opieszałość w działaniach stwarza niebezpieczeństwo, że coraz więcej ludzi będzie dystansowało się od Unii. O przyszłości kontynentu Teufel dyskutował z prof. Ireną Lipowicz, a oprócz pani pełnomocnik ministra spraw zagranicznych ds. stosunków polsko-niemieckich, o sytuacji w poszczególnych regionach Europy Wschodniej mówili: wikariusz generalny diecezji Szkodra w Albanii ks. prałat Lucjan Augustini, Nomeda Sindaraviciene z Litwy i burmistrz Sibiu w Rumunii Klaus Johannis.

Akcja solidarności katolików niemieckich z mieszkańcami Europy Środkowej “Renovabis" powstała w 1993 r. z inspiracji biskupów tego kraju. Organizowane od 1997 r. kongresy “Renovabis" kontynuują podobne międzynarodowe spotkania “Kirche in Not" (“Kościół w Potrzebie"), urządzane w ciągu 44 lat przez Kolegium im. Alberta Wielkiego w Königstein. Dzięki udziałowi czołowych przedstawicieli Kościoła, świata nauki i polityki, a ostatnio również instytucji europejskich, stały się forum dialogu między Wschodem a Zachodem. Kolejny, 10. Międzynarodowy Kongres “Renovabis" będzie poświęcony problematyce małżeństwa i rodziny.

MO, KAI

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 37/2005