Reklama

Tureckie evet i greckie oxi

Tureckie evet i greckie oxi

09.05.2004
Czyta się kilka minut
Tuż przed 1 maja cypryjscy Grecy zatrzasnęli cypryjskim Turkom przed nosem frontowe wejście do Unii Europejskiej. Ale dzień później sama Unia uchyliła im drzwi... kuchenne. I to szerzej niż można było oczekiwać.
N

Na tydzień przed 1 maja po obu stronach “zielonej linii" dzielącej Cypr na część grecką (oficjalne państwo cypryjskie) i turecką (uznawaną tylko przez Ankarę) odbyły się referenda. Mieszkańców zapytano, czy zgadzają się na zjednoczenie według planu szefa ONZ Kofiego Annana - tak, by 1 maja cały Cypr wszedł do Unii. 65 proc. Turków odpowiedziało evet (tak). I trzy czwarte Greków powiedziało oxi (nie). Ponieważ potrzebne było “tak" po obu stronach, wyspa pozostanie podzielona, a do Unii wchodzi tylko część grecka.

Na te wyniki tłum Turków, zgromadzonych na głównym placu Nikozji - ostatniej stolicy Europy przedzielonej murem - zareagował gniewem. Do końca mieli nadzieję, że Grecy nie powiedzą “nie". Na grecką stronę poleciały obelgi i kamienie. Jednak nim opadły emocje, niektórzy Turcy zaczęli się zastanawiać, czy to nie lepiej...

Wszystko...

9775

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]