Trudne marzenia

Nie postępujcie drogą pychy, lecz drogą pokory, idźcie pod prąd - apelował Benedykt XVI podczas Mszy św. na błoniach w Loreto. Liturgia z udziałem pół miliona wiernych zakończyła "Agorę Młodych Włochów. Papież przebywał w najliczniej odwiedzanym włoskim sanktuarium maryjnym 1 i 2 września.

03.09.2007

Czyta się kilka minut

W homilii Benedykt XVI przestrzegał młodych, aby "nie słuchali interesownych i przekonywających głosów, które z wielu stron propagują dziś wzory życia oparte na arogancji i przemocy, na apodyktyczności i sukcesie za wszelką cenę, posiadaniu kosztem bycia". "Nie lękajcie się, drodzy przyjaciele, wybierać »alternatywne« drogi, podyktowane prawdziwą miłością: styl życia wstrzemięźliwy i solidarny; relacje uczuciowe szczere i czyste; uczciwe zaangażowanie w naukę i pracę; głębokie zainteresowanie dobrem wspólnym. Nie obawiajcie się, że będziecie widziani jako odmienni i krytykowani za to, co może wydawać się skazane na porażkę i niemodne: wasi rówieśnicy, ale także dorośli, a zwłaszcza ci, którzy wydają się dalecy od mentalności i wartości Ewangelii, odczuwają głęboką potrzebę ujrzenia kogoś, kto odważy się żyć zgodnie z pełnią człowieczeństwa, ukazaną przez Jezusa Chrystusa" - zachęcał Papież. Przekonywał, że skromność jest dlatego godna wyboru, iż "jest sposobem, w jaki postępuje sam Bóg".

Benedykt XVI zaprosił młodych do uczestniczenia w przyszłorocznych XXIII Światowych Dniach Młodzieży w Sydney. Dzień wcześniej, na spotkaniu modlitewnym, mówił, że przybycie do Australii - "na drugi koniec świata" - to jedno z licznych marzeń wielu młodych, a także jego samego. Wezwał do powierzenia się Bogu, "który dokonuje wszelkiego cudu": "Nie lękajcie się, Chrystus może spełnić najbardziej ukryte pragnienia waszego serca! Czyż istnieją marzenia nie do zrealizowania, jeżeli tym, kto pobudza je i pielęgnuje w sercu, jest Duch Boga?".

Odpowiadając na pytanie uczestników o to, co myśleć o tzw. milczeniu Boga, Benedykt XVI przypomniał, ile z tego powodu wycierpiała Matka Teresa z Kalkuty.

"Z jednej strony milczenie to pomaga zrozumieć tych, którzy nie znają Boga, z drugiej trafiają się jednak momenty, gdy nie można mieć wątpliwości, że Bóg do nas przemawia" - powiedział Papież. Zacytował kard. Karola Wojtyłę, który z uczestnikami rekolekcji wielkopostnych, głoszonych dla Kurii Rzymskiej w roku 1976, podzielił się wspomnieniem spotkania z rosyjskim naukowcem ateistą. Człowiek ten, niewierzący, przyznał, że gdy jest w wysokich górach, odczuwa czyjąś obecność. "Także tu, w Loreto, widzimy, jak wiara łączy i tworzy przyjaźnie. Czujemy, że nie bierze się to znikąd. Ten milczący Bóg chce, byśmy byli dla innych świadkami Jego obecności". Nawiązując do trudności mówienia dziś ludziom o Bogu i o Kościele Benedykt XVI przyznał, że ludzie widzą w nim zakazy i ograniczenie wolności. "Musimy pokazać Kościół żywy, nie ośrodek władzy, ale wspólnotę radości życia" - przekonywał. Przypomniał także, że w Kościele nie ma peryferii, bo gdzie jest Chrystus, tam jest centrum, zaś najważniejszymi "centrami obecności Chrystusa" są rodzina i parafia.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]